Farklı Tadı ve Zayıflatan Etkisi İle Menengiç Kahvesi

Vücudumuzda birçok organa iyi gelen, tadı ve aroması ile oldukça farklı olan menengiç kahvesi, aynı zamanda içerisinde vitamin de bulundurur ve birden fazlda yararı vardır.

Aslında üç beş ay öncesine kadar bana oldukça yabancıydı menengiç kahvesi. Arkadaşımın ikramı ile ilk deneme fırsatı buldum. İçimi tadı çok hoşuma gitti. Yararlarından biraz bahsetti.

Tadı, içimi ve farklı aroması ile damakta bıraktığı lezzet de çok hoşuma gittiği için hemen gidip kendime aldım.

menengiç kahvesi tohum

Menengiç Kahvesi Nedir?

Menengiç kahvesi kahve çekirdeklerinden değil, ülkemizde özellikle Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgesi dağlık alanlarında kendiliğinden yetişen bir ağacın meyvesidir. Menengiç ağaçları halk arasında çitlembik, çedene, çıtlık olarak da bilinmektedir.

Bu ağacın meyveleri kurutulup kavrulup ardından da öğütülerek kahve elde ediliyor. İsmini de ağaçtan alıp menengiç kahvesi olarak söyleniyor.

menengiç kahvesi

Menengiç Kahvesinin Yararları Nelerdir?

Menengiç Kahvesi Kilo Vermenizi Destekler

Menengiç kahvesi içerisinde bol miktarda protein barındırır. Bu yüzden hızlıca kilo vermenizi sağlar. İçerdiği fosfor sayesinde metabolizmanın daha hızlı çalışmasını ve yağ yakılmasını sağlar. Menengiç kahvesinin en büyük özelliği tok tutmasıdır. Kahvede bulunan E vitamini kişinin çabuk doymasını ve kendisini uzun süre tok hissetmesini sağlamaktadır. Böylelikle sürekli yemek yeme isteğinizi en aza indirir.

Eğer diyet yapıyorsanız bu kahveyi tercih etmeniz doğru bir tercihtir. Hem düşük kalorili, lezzetli bir içecek hem de tokluk hissi sağlayan bir içecektir. Menengiç kahvesini ek bir gıda takviyesi olarak düşünüp tüketerek kilo verme hızını rahatlıkla arttırabilirsiniz.

Menengiç kahvesi bir fıstık türü olduğundan belirli oranlarda yağ içerir. Bu sebeple iki fincandan fazla tüketmemek gerekir. Sütle pişirilen bir menengiç kahvesinin kalorisi ortalama olarak 20’dir. Günde 2 bardak tüketmeniz zayıflamak için yeterli olacaktır.

Bunun yanı sıra diğer yararları ise;

Menengiç kahvesinin nefes darlığı, ses telleri ve solunum yollarına oldukça olumlu etkilerde bulunduğu biliniyor.

Balgam söktürücü bir özelliği vardır.

Yüksek oranda doymamış yağ adisi içerdiğinden kalp ve damar sağlığını koruyor, kalp krizi ya da felç gibi aniden gelişebilecek risklerden vücudu elinden geldiğince uzak tutuyor. Bu özelliği sayesinde aynı zamanda da kötü kolesterolü düşürdüğü de belirtilir.

İçeriğindeki vitaminler sayesinde cildin erken yaşlanmasına ve kırışıklıkları azaltıyor.

Sindirim sistemine yararlıdır.

Böbreklerin sağlıklı çalışmasına ve böbrekte oluşan kum sorununa da çare olmaktadır.

menengiç kahvesi yapımı

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Menengiç Kahvesi Tarifi:

Malzemeler:

1 Türk Kahvesi Fincanı Süt

1 Tatlı Kaşığı Menengiç Kahvesi

Hazırlanışı:

Sütü cezveye alıp menengiç kahvesini de süte ekliyoruz. Ocağa koymadan önce güzelce karıştırıyoruz. Ocakta kısık ateşte pişiriyoruz. Ocakta pişirirken bir daha karıştırmamaya özen gösterin. Biraz kaynattıktan sonra fincana boşaltıyoruz.

Menengiç Kahvesi ile ilgili aşağıdaki linke de göz atabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=UONUodg5oPQ

 

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ