Ofisinizde, Evinizde Havayı Temizleyen Bitkiler

Kış aylarında evimiz veya ofisimizi havalandırırken soğuktan şikayetçi olabilir ve sıkıntıya düşebiliriz. Bu da bulunduğumuz ortamda giderek havanın kirlenmesine neden olur. Nasa, bu problemi çözecek ve bulunduğumuz ortamda temiz hava almamızı sağlayabilecek bitkileri açıkladı. Hep beraber bu bitkileri tanıyalım ve faydalarını öğrenelim!

Nefes almak çok önemli ama bence asıl önemli olan temiz hava soluyabilmek… Soluduğumuz hava yaşam kalitesini artıran ya da azaltan en önemli faktörlerden bir tanesidir.

Çevremizde soluduğumuz hava maalesef pis. Bu pislik sadece tozlardan ibaret de değil. Eşyalardan, duvarlardan yayılan ve havaya karışan kimyasallar, temizlik malzemelerin içerisinde bulunan amonyak, benzen gibi maddeleri de içeriyor.

Bunları soluyarak çeşitli solunum yolu hastalıklarına ve alerjiye kapımızı da açmış oluyoruz.

NASA’nın yapmış olduğu bilimsel çalışmalar sonucunda ofisinizde, evinizde belirli yerlere yerleştireceğiniz bazı bitkiler ile havayı doğal yollardan temizleyebiliyorsunuz.

yelken çiçeği

Yelken Çiçeği

Yelken çiçekleri fazla ışık ve su istemeyen beslemesi oldukça kolay çiçeklerdir. NASA tarafından yapılan bir araştırmaya göre yelken çiçekleri ortamdaki formaldehit, benzen ve amonyağı temizlemektedir.

salon eğreltisi

Salon eğreltisi

Hızlı büyüyen bir bitki olan salon eğreltisi, oldukça kanserojen bir madde olan, sigaralarda ve inşaatlarda kullanılan yapı malzemelerinde bulunan formaldehyde’in havadan temizlenmesine yardımcı oluyor.

ingiliz sarmaşığı

İngiliz sarmaşığı

Saksıda kolayca yetiştirip, aynı zamanda kolayca çoğaltabileceğiniz bir bitki olan İngiliz sarmaşığı havadaki tüm karsinojenleri emiyor. Özellikle sigara içilen evlerde bulundurulması öneriliyor.

kurdele çiçeği

Kurdele çiçeği 

Kurdele çiçekleri fazla bakım istemeyen bitkilerdir. NASA'ya göre bulundukları ortamı formaldehit, ksilen ve tolüen gibi kimyasal bileşiklerden arındıran bu bitkiyi hem evinizde hem de ofisinizde kolaylıkla besleyebilirsiniz.

aloe vera

Aloe vera

Kısa köklü ve etli yapraklı aloe vera, yüzlerce yıldır alternatif tıpçılar tarafından kullanılıyor. Aloe vera jelinin iyi gelmediği sorun neredeyse yok. Özellikle hafif yanıklar ve yaralara iyi geldiği söyleniyor. Tek faydası da bu değil. Aloe vera bulunduğu ortamdaki havayı temizliyor. Çok az su ile bakabileceğiniz aloe verayı ofiste veya evde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

areka palmiyesi

Areka Palmiyesi

Boyut olarak biraz büyük olan bu bitkiyi salona koymanız öneriliyor. Havayı birçok kimyasaldan temizliyor.

paşa kılıcı

Paşa Kılıcı

Özellikle yatak odanızda bulundurmanız gereken paşa kılıcı, gece boyu havanızı temizleyerek, uyku kalitenizi de yükseltiyor.

bambu palmiyesi

Bambu Palmiyesi

Direkt ışığa maruz bırakmadan yetiştirmeniz gereken bambu, havadaki benzen ve trikloretileni arıtıyor ve evin havasını nemlendiriyor.

madagaskar dragon ağacı

Madagaskar Dragon Ağacı:

Özellikle ofisler için önerilmektedir. Bu ağaç egzost kalıntılarını, duvar boyalarından yayılan kimyasalları ve sigarayı havaya dağılan kalıntılarını temizler.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

 

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ