Sağlıklı Yaşam ve Spor

Gevşeme Zamanı!

Hiç bitmeyen bir döngü gibi bu koşturmaca. Kendini bildin bileli böyle. Ufacıktın ve okula yetişmen için ağzına tıkıştırdılar tostunu çantan elinde sürüklenirken, daha uykudan tam uyanamamış gözlerle kendini serviste buldun.
6 Kasım 2017,   1 Yorum
Gevşeme Zamanı!

Hiç bitmeyen bir döngü gibi bu koşturmaca. Kendini bildin bileli böyle. Ufacıktın ve okula yetişmen için ağzına tıkıştırdılar tostunu çantan elinde sürüklenirken, daha uykudan tam uyanamamış gözlerle kendini serviste buldun. Seni çekemeyen arkadaşlar, yalanlar ve yüzsüz oyunlara şahit oldun. Senden beklenen yüksek notlar ve akademik başarıyken sen bir köşede sessiz kalıp nefes almak ve gevşemek istiyordun. Ama ne mi oldu, okullar bitti, yıllar geçti oh diyecektin ama yine olmadı, bu kez daha da büyük sorumluluklar gerektiren başına "büyüdün" derdi çıktı.

Sen büyüdün ve o nedenle bir yetişkin gibi davranmalı, ciddi ciddi çalışmalı, aile kurmalı ve bol para kazanmalıydın. Sen artık unuttun bir köşeye çekilmeyi, nefes almayı ve gevşemeyi. Her şeyi kontrol altında tutmak alışkanlık oldu. Uykun bile bir gözü açık. Belki arada bir haftalık tatil ki o bile stres sebebi. Tablo bu kadar kötü mü?

Evet dostum, dışarıdan çıkıp baktığında bu çarkın dönmesi için ara vermeden devam etmen gerekiyor. Ve birden onca yılın gerginlik ve stresi senin bedeninde ve zihninde hasar bırakıyor. Arada bakıma alınıyorsun, sonra yine devam. Nereye kadarrr???

Gevşeme

Derin Gevşemelisin!

Tam ve derin gevşeme beden kaslarındaki gerginliği ortadan kaldırır. Tam ve derin gevşeme halinde kas gerginliği ve dokular arası gerilme azalır. Böylece dokulara daha çok kan ulaşır dokular enerji tüketimi için gerekli besin ve oksijeni alır, atık maddeler toksinler organizmadan atılır.

Tam gevşeme sırasında zihin ve sinir sistemi rahatlar, zihinsel gerginlik giderilir ve zihinde birikmiş olumsuz düşünceler ve kavramlar atılır. Sinir sistemi gevşer, yatışır ve sinirler dinlenir. Gevşeme durumunda tüm gerilimler, zorlamalar ve üzüntüler bir yana atılır.

Gevşeme düzenli uygulanırsa canlılık duyulur, yaşam sorunları ile daha iyi mücadele edilir…

Şimdi her ne yapıyorsanız bırakın… Yarınki toplantıyı, çocukların okul sorunlarını, banka ödemelerini, hafta sonu taşınacak eşyaları, doktor randevusunu ve hatta tahlil sonuçlarını ne kadar olumsuz olsa da bir kenara bırakın. Sadece gevşemeniz gerektiğinin farkında olun. Şimdi gevşeme zamanı…

Bir kanepeye oturun. Sırtı dik tutun.

Gözlerinizi kapatın. Tam nefes tekniği kullanarak nefes alın. Akciğerlerinizi tümüyle doldurun.

2-3 saniye nefesinizi askıya alın. Kaslarınızı germeyin. Bu bir nefes tutma işlemi olmamalı. Doğal olarak nefesinizi durdurun. bu duraklama süresi bir, iki veya üç saniye olabilir.

Tam nefes tekniğini kullanarak nefes verin. Akciğerlerinizi tamamen boşaltın.

Bu çalışmayı 5 dakika sürdürün.

Bu çalışmayla sinir sistemi gevşer. Zihinsel işlevler düzene girer. Genel sağlık gelişir.

Gevşeme

Hayat sizin, seçim sizin, gevşemek en doğal hakkımızken bunu unutup hayatın sadece ulaşmak istediklerimize veya bize dayatılan belki ihtiyacımız bile olmayan nesnelere sahip olma telaşı olduğunu düşünürken, günde 5 dakikalık bir mola hayatımızı değiştirebilir.


Yazar Hakkında

  • Neslihan Gül

    Nisan 1972 İstanbul doğumludur. Eğitimini tamamladıktan sonra çeşitli özel banka ve özel firmalarda halkla ilişkiler konusunda görev aldı. Profesyonel iş hayatı devam ederken her şey yolunda gitmesine karşın içinde yaşadığı eksikliği yağlıboya resim çalışmaları yaparak, kısa öyküler yazarak ve çeşitli kişisel gelişim kitapları okuyarak doldurmaya çalıştı. Çeşitli yazarların bulunduğu öyküler kitabında bir öyküsü yayınlandı. Ancak iş hayatının stresinden kaynaklanan boyun fıtığı nedeniyle gevşeyebilmek için yogaya başlaması gerektiğini düşündü. Çeşitli çalışmalara katılmış olsa dahi gerginliği daha da arttı ve boyun fıtığı ameliyatı olması gerektiği söylendi. Bu dönemde bir kitapevinde kitap ararken karşılaştığı Yoga Academy Başlangıç DVD'sini gördü ve evde çalışmalarına başladı. Çok kısa bir süre içinde boyun fıtığı etkileri kayboldu. Hemen akabinde Paramahamsa Yogaçarya Maha Yogi Akif Manaf'ın çalışmalarına katıldı ve sadece bedensel değil, zihinsel ve ruhsal arayışını da sonlandırdı. Orijinal Yoga Sistemi'nin mucizevi faydalarını deneyimledikten sonra bu sistemi başkalarıyla paylaşmaya karar verdi. Yoga Academy'deki çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.

Yorumlar

  • tuğçe
    7 Kasım 2017 Salı, 10:02

    Neslihan hocayı çok seviyorum :)

Görüş Belirtmek İster misiniz?

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!