Life Style

Orman Banyosu: Shinrin - Yoku

Ormanların ve yeşil alanların her yaştan insana iyi geldiğini birçoğumuz biliyoruz. Japonların en önemli kültürlerinden biri olan Shinrin - Yoku ise bu durumu çok daha iyi açıklıyor.
25 Ekim 2018,   0 Yorum
Orman Banyosu: Shinrin - Yoku

Journal of Adolescent Health’te yayınlanan çalışmada daha fazla yeşil ile zaman geçiren gençlerin daha mutlu olma eğilimi gösterdikleri belirtildi.

Ormanda (gerçek anlamda ormandan bahsediliyor burada) vakit geçirmek, doğa ile bütünleşmek, ormanın sesini dinlemek, ağaç kokusunu duymak, tertemiz havayı içine çekmek;  insanın kendini keşfetmesinde, özgüveninin artmasında önemli bir rol alıyor. Bitkilerin salgıladığı ahşap özü maddesi sayesinde yüksek tansiyonu düşürüyor, stresi azaltıyor ve kansere karşı da vücudu güçlendiriyor.

Japonların en meşhur banyosu 1982 yılında ortaya çıkmıştır ve “shinrin-yoku” adı verilmektedir. Türkçe anlamı ise orman atmosferini içine almak ve orman banyosudur.  Orman banyosunda amaç doğada koşu, yürüyüş ya da egzersiz yapmaktan ziyade tüm duyularınız ile ormana dalmak ve orman arasında bağı yaşayabilmektir.

orman faydaları

Japonların kültüründen gelen bu uygulamanın sağlığımız açısından faydalarına gelecek olursak;

1.İnsanı Kendi Ait Olduğu Yere Götürür

İnsan evrimi süresince doğadaydı. Son zamanlarda ise kentleşme ile beraber doğada çok çok az zaman geçirmeye başladı. İnsanların kendilerini doğaya vermesi için daha fazla emek harcaması gerekmektedir.

2.Stres Seviyenizi Düşürür

Ormanda zaman geçirdiğinizde kan basıncınız, stres hormonu seviyeniz düşer. Sonuç olarak beyninizin sorun çözme, planlama ve organizasyon bölümleri daha az seviyede çalışmaya başlarken keyif ve empati kısmı daha fazla çalışır.

yeşil alan faydaları

3.Doğanın İyileştirici Gücünden Yararlanmaya Başlarsınız

Ormanda soluduğumuz hava bir şifa iksiri gibidir, anti-inflamatuar, anti-tümör oluşturucu ve nöroprotektif aktivitelere sahiptir. Ormanda geçireceğiniz tek bir gün bile sonraki yedi gün boyunca daha fazla doğal öldürücü hücrelere sahip olmak anlamına geliyor. İki üç gün geçirmeniz demek ise sonraki 30 gün boyunca yüksek seviyeye sahip olmak anlamındadır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Sadece oksijen açısından zengin bir hava teneffüs etmek bile muhteşem bir fırsattır.

4.Kişisel Farkındalığınızı Arttırır

Zihinsel bir meditasyondur. Algılarınızı, reflekslerinizi geliştirmenizi ve kişisel farkındalığınızı arttırmanızı sağlar.

ormanda dinlenme

Orman Banyosunda yapmanız gerekenler ise çok çok basit;

Ormanı görün. Ayağınızın altındakileri görün, toprağı görün, sonra yukarıya bakıp ağaçları görün, hayvanları, renkleri görün.

Ormanı dinleyin. Ağaçların, yaprakların hışırtısını dinleyin, hayvanların sesini dinleyin, akan suların, rüzgarın sesini dinleyin.

Ormanı hissedin. Toprağı hissedin, ağaçların köklerinin gücünü, sağlamlığını hissedin.

Ormanı koklayın. Ağaçlardan, çiçeklerden yayılan kokuyu koklayın.

Ormanı tadın. Çam yapraklarının ginko yapraklarının tadına bakın.

Kısacası tüm duyu organlarınızı çalıştırın. İçinizde büyük bir yaşamın nefesini hissedin.

 

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

 

Kaynak: https://www.mindbodygreen.com/articles/the-science-of-forest-bathing

Etiketler: orman koşu temiz

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın