Kış Aylarında Beslenme Düzenimize Giriş Yapan Besinler Ve Kalorileri

Özellikle kış aylarında, tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin kalorilerini çoğu zaman bilmiyoruz. Diyetisyen Deniz Zünbülcan’a göre kilo kontrolünü sağlayabilmek için yeme sıklığı, saat düzeni ve tüketilen besinlerin seçiminin doğru yapılması gerekli.

Kış ayında metabolizmamız kendini koruma altına almaya çalışır. Bunu yapabilmesi için de yağ dokusunu korumaya çalışması gerekir.

Durum böyle olunca bir de üstüne kış geceleri de uzamaya başlayınca tükettiğimiz şekerli yiyecekler, hamur işleri de kilo kontrolünü tamamen kaybetmemize sebep olur.

Bu nedenle Diyetisyen Deniz Zünbülcan’a göre kilo kontrolünü sağlayabilmek için yeme sıklığı, saat düzeni ve tüketilen besinlerin seçiminin doğru yapılması gerekli.

Kış aylarında beslenme düzenimize giren bazı besinlerin özellikleri ve kalorileri ile ilgili bilgileri aşağıdaki şekilde özetliyor:  

sahlep kalori

Sahlep; 1 çay bardağı sahlep yaklaşık olarak 80-90 kaloridir. Hemoroit şikâyetlerinin azaltılmasında etkin rol oynar. Kabızlık ve şişkinliği giderir, sindirimi kolaylaştırır. Hafızayı, zihni güçlendirir. Adet düzensizliğine iyi gelir.  Bağışıklık sistemini güçlendirici etki yapar. 

boza kalori ne kadar

Boza; 1 çay bardağı yaklaşık 240 kaloridir. Tüketim miktarına dikkat edilmelidir ancak darının, su ve şekerden oluşan bozanın B vitaminleri, kalsiyum (Ca), fosfor (P) ve çinko (Zn) içeriği yüksektir.

bitki çayı

Bitki Çayları;  Ihlamur, adaçayı, yeşil çay gibi bitki çayları soğuk kış gecelerinde şekersiz tükettiğiniz takdirde 0 kaloridir. Tarçın ve karanfil çayı, kan şekerinin düzenlenmesinde etkilidir ve tarçının içeriğindeki uçucu yağlar, fenolik bileşiklerden iyi bir antioksidandır. Adaçayı, kan dolaşımını hızlandırır, sindirimi kolaylaştırır ve astıma karşı etkili bir bitki çayıdır. Ihlamur, sinir sisteminizi güçlendirir, idrar söktürücü ve bağışıklık sistemini güçlendiricidir. Kuşburnu, doğal C vitamini içerir. Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. 

kestane kalorisi ne kadar

Kestane; Kestanenin de 3 adedinin 1 dilim ekmeğe eşit olduğunu bilerek tüketmekte fayda vardır.  C vitamini içeriği ile antioksidan özellik gösterir. Folik asit içeriği ile DNA yapımında görevlidir. A vitamini içeriği ile göz sağlığı için faydalıdır. Kalp-damar hastalıklarını önleyicidir.

patlamış mısır kalori

Patlamış Mısır; Kilo kontrolü sırasında patlamış ya da haşlanmış mısırı porsiyon kontrolü ile kullanabilirsiniz. 1 su bardağı patlamış mısır (yağsız ve tuzsuz) yaklaşık olarak bir dilim ekmek kalorisine eşdeğerdir. Anti-oksidan açısından zengin olan mısır, önemli bir karbonhidrat kaynağıdır. B1 (tiamin), B5 (pantotenik asit), folat, lif, C vitamini, fosfor ve manganez içerir. Folat, kalp sağlığını destekleyici etki gösterirken B1 vitamini hafızayı korumakta yardımcıdır. Pantotenik asit yani B5 vitamini, stres altında bile enerji üretimini destekler.

taze sıkılmış meyve suyu

Meyve Taze Sıkılmış Meyve Suyu; Bir bardak meyve suyunun içerisinde bulunan meyve adedi ve karbonhidrat miktarına göre kalorisine dikkat etmek gerekmektedir. Vücut direncini arttırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için özellikle C vitamini açısından zengin portakal, mandalina, greyfurt, nar gibi meyveler tüketilebilir. Antioksidan açısından da oldukça zengin meyvelerdir. Asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ