Yaban Mersini: Kendi Minik Yararları İse Çok Çok Büyük Bir Meyve

Vitamin deposu yaban mersini hakkında daha önce bilmediğiniz tüm bilgileri, nasıl tüketileceğini ve nelere iyi geldiğini öğrenebilirsiniz.

Yaban mersini, fundagiller familyasının minik meyveleri… Kendisi küçük olsa bile faydaları ile sizi bayağı bir şaşırtabilecek bir meyve…

Yaban mersini mavi mor renginde küçük topçuklardır. Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nde yetişmektedir, dünyada ise Kuzey Avrupa ve Amerika’da yetişir.

Yetiştiği yöreye göre çay üzümü, turna yemişi, mavi yemiş, çoban üzümü ya da kekre yemişi gibi isimlerle de anılmaktadır.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'ne göre yaban mersini içerisinde bolca antioksidan C vitamini barındırmaktadır. Antioksidanlar, oksidatif stresten gelişen serbest radikallerden gelen hücreleri engeller, azaltır ve tersine çevirir. Yapılan araştırmalar sonucunda yaban mersininin bu etkilerinden yaban mersini çayı içerek veya taze yaban mersini yiyerek bu etkilerinden faydalanabiliyor. 

yaban mersini faydaları

Yaban Mersinin Bu Kadar Faydalı Olmasının Sebebi Nedir?

Yabanmersini, antosiyanozit denilen güçlü bir tipte flavonoid antioksidan içerir. Bu antioksidanın kardiyovasküler sistemi ve göz sağlığını desteklediği gözlemlenmiştir.

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Varisli Damarlar:

Yapılan son araştırmalar yaban mersininin şişlik ve varisli damarları hafifletip kaşıntı ve ağrıyı giderebileceğini çıkarmıştır. 

Kalp Hastalıkları, Dolaşım Sistemi ve Kan Basıncı İçin Yararlıdır:

İçinde bulunan ve vücudumuza ilaç gibi gelen antosiyaninler sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor, kalp sağlığını koruyor.

Yine içindeki antosiyaninler nedeniyle damarların tıkanmasını önlüyor ve kötü kolesterole karşı vücudu koruyup kolesterol seviyesinin düzenlenmesini sağlıyor.

yaban mersini özellikleri

Antioksidan Zenginidir:

Yaban mersininin içeriğindeki yüksek antioksidan sayesinde radikallerle savaş içine girer. Suda çözülebilen kimyasallar içeren yaban mersini enerji metabolizması sırasında üretilen oksijensiz radikalleri araştırır ve etkilerini nötralize ederler. Bu koruyucu etki, oksidatif stresin bir sonucu olarak ortaya çıkan birçok problemin ortaya çıkmasını önlemektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Antioksidan özelliği en yüksek olan besin sayılan yaban mersini bu sayede vücudu serbest radikallere karşı koruyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Sindirim Sistemi İçin Yararlıdır:

Besin lifleri sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, kabızlık gibi problemleri ortadan kaldırır.

Böbrek Yetmezliğini Önler:

Bilimsel  araştırmalar, yaban mersini özlerinin kreatinin, serum, kan, üre, nitrojen ve nitrik oksit düzeylerini içeren çoklu kritik faktörleri normalleştirmede yardımcı olduğunu göstermiştir.  Ayrıca vücuttan ağır metallerin ayrılmasına yardımcı olur ve daha iyi bir detoksifikasyon sağlar. 

kurutulmus yaban mersini

Göz Hastalıklarının Oluşmasını Engeller:

İçinde bulunan antosiyaninler sayesinde özellikle yaşlanmaya bağlı oluşan göz hastalıklarının oluşma ihtimalini azaltır ve hali hazırda var olan göz sorunlarının da iyileşme sürecine destek olur.

Diyet Aşamasında Destektir:

Besin lifi açısından zengin olması nedeniyle uzun süre tok kalmanızı sağlayarak kilo verme sürecinde de yardımcı olur.

yaban mersini smoothie

Yaban Mersini Nasıl Tüketilebilir?

Yaban mersinini taze ya da kuru olarak alıp tüketebilirsiniz.

Kuru meyve olarak diğer kuru yemişleri tükettiğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Meyve sularınızda, keklerinizde, yulaf ezmesinde ya da salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Yaban mersinli yulaf ezmesi tarifi için aşağıdaki linke göz atabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=sHQSdJVAeCU

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ