Egzersizden Daha Verimli Sonuç Almak İçin Yapılması Gereken Şeyler

Yapmış olduğumuz egzersiz hareketlerinden daha verimli sonuç alabilmek için bazı temel kurallara dikkat etmek gerekiyor.

Sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olmak için yapmış olduğumuz egzersiz hareketlerinden daha verimli sonuç alabilmek için Waternet’e göre bazı temel kurallara dikkat etmek gerekir. Dengeli beslenme, kaliteli uyku ve yeterli su tüketimi en önemli unsurlar…

Karbonhidrat

Egzersize başlamadan 1-1,5 saat önce karbonhidrat ağırlıklı bir öğün tüketin, egzersize asla açken başlamayın.

Sabah egzersizi düşünüyor iseniz, kahvaltıda ekmek bulundurun.

Kahvaltıdan önce ya da akşam iş çıkışında spor yapacaksanız karbonhidrat bakımından zengin meyve, kuru meyve, süt ve yulaf ideal seçim olabilir.

Egzersizden önce ve tüm gün boyunca vücudunuz için yeterli miktarda su için.

Su İçmek

Su içmeye egzersiz süresinde devam edin. Her yarım saatte bir bardak su içmek hem performansınızı arttırır, hem de vücudun toksinlerden arındırmasına yardımcı olur.

Egzersizin ardından ilk bir saat içinde protein ağırlıklı bir besin tüketmek gerekir. Yağsız et, tavuk, balık gibi protein kaynakları tercih edebilir.

Egzersizin ardından yenilen öğünde makarna, ekmek, çorba gibi karbonhidrata, salata veya meyve gibi antioksidan zengini besinlere de yer verilmelidir.

Egzersizden sonraki ilk bir saat içinde idrar çıkışı olursa egzersiz sırasında yeterli miktarda su tüketmiş olduğunuzu gösterir.

Egzersizden sonra su tüketimi devam edilmelidir. Böylece iştah kontrol altına alınmış olur aynı zamanda da egzersiz sırasında da su kaybı olursa bu yerine konmuş olur.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ