Sağlıklı Yaşam ve Spor

20 Dakikanız Var mı?

Günde sadece 20 dakikanızı ayırarak yapacağınız kardiyo çalışması ile zihinsel kapasitenizi de artırabilirsiniz.
3 Kasım 2017,   0 Yorum
20 Dakikanız Var mı?

Günde sadece 20 dakikanızı ayırarak yapacağınız kardiyo çalışması ile zihinsel kapasitenizi de artırabilirsiniz.

Kalp atışlarımızın hızlanmasına neden olan kardiyovasküler hareketler beyninizin gücünü de arttırmaktadır.

Araştırmalarda kardiyovasküler hareketin beyin üzerine etkilerini incelemek için BDNF maddesini (kandaki beyin kaynaklı nörotrofik faktör) incelediler. Bu incelemelerde egzersizin BDNF seviyesini arttırdığını ve bunun da sonucu olarak büyük hipokampüs ve daha iyi hafızaya sebep olduğunu düşünüyorlar. BDNF eksikliği Alzheimer hastalığı, depresyon ve hafıza bölümleriyle ilişkilendirilmektedir.

Yapılan araştırmalardaki katılımcılarda düzenli egzersiz yapan kişilerin hipokampüslerini %2 arttırdıkları ispatlanmıştır.

Beyin

Bu araştırmalardan bir tanesi olan ABD'deki Illinois Ünivertsitesi'nden Dr. Chuck Hillman'ın sonuçlarına göre hareketsiz biri ile 20 dakikalık yürüyüş sonrası kişinin beyin nöronlarının gösterildiği yukarıdaki resimlerde egzersiz sonrası kişinin odaklanma ve aldığı bilgileri işleme nöronlarının oldukça aktif ve canlı olduğu gözleniyor. Beyninizin bu bölgesini aktifleştirerek hem daha verimli oluyorsunuz hem de bilgi işleme bölgeniz aktif olduğu için daha doğru kararlar alabiliyorsunuz. Önemli bir toplantı öncesi ya da almanız gereken kararlar öncesi yapacağınız 20 dakikalık bir yürüyüş bile tüm bakış açınızı değiştirebilecek güçte olacak.

Güçlü anılarımız ve hayata bakış açımız, pozitif ve neşe dolu hislerimiz çevremize yaydığımız enerji bizler için önemlidir. Bunları kaybetmemek için sadece yapmanız gereken kendinize gün içerisinde 20 dakika ayırıp düzenli egzersiz yapmanız… Aslında bu kadar basit…

Bol sağlıklı ve sporlu günler.

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın