Cennet Hurması'nın Faydaları

Cennet hurması diğer bilinen isimleriyle Trabzon hurması ya da taze hurma meyvesinin sağlık açısından birçok yararı bulunur ve vitamin deposudur.

Cennet hurması diğer bilinen isimleriyle Trabzon hurması ya da taze hurma meyvesinin sağlık açısından birçok yararı bulunur ve vitamin deposudur.

Ülkemizde başta Karadeniz bölgesi olmak üzere birçok bölgede kolaylıkla yetişen çok yararlı bir meyvedir. Turuncu renklidir, meyve olgunlaştıkça tadı da muhteşem hale dönüşür.

Cennet Hurması

Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir?

Kilo Verirken Yardımcıdır.

Cennet hurması çok az yağ içeriğine sahiptir. Karbonhidrat içeriği de azdır. Lifli bir yapıya sahiptir. Kilonuzu korumak için ya da diyette iseniz ekstra kilolarınızı vermek için yemek listenize dahil edebilirsiniz. Erken doymayı sağlar. Tokluk hissini uzun süre korur. Diyetisyen Oya Neva Demirkol; 'Cennet hurmasının sadece 1 adeti 57 kaloridir. Daha uzun süre tok kalmak isteyenler protein açısından zengin bir besinle tüketebilir. Örneğin 1 kase yoğurdun içine taze hurma, tarçın ve yulaf ekleyerek hem tatlı ihtiyacınızı bastırıp hem de tokluk süresini uzatabilirsiniz.' Önerisinde bulunmaktadır.

Sindirim Sistemini Düzenler.

İçeriğinde bulunan lifler sayesinde bağırsak hareketleri için faydalıdır. Sindirim sistemini düzenlemeye ve sağlıklı tutmaya yardımcıdır.

Bağışıklığı Güçlendirir.

Cennet hurması iyi bir C vitamini kaynağıdır. Düzenli tükettiğiniz takdirde kış aylarında grip, soğuk algınlığı ve çeşitli akciğer enfeksiyonlarına karşı korur.

Cennet Hurması

Kanserle Savaşır.

Cennet hurması zengin bir antioksidan içeriğine sahiptir. Bu nedenle serbest radikalleri azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki A vitamini, shibuol ve betulinik asit de kanserle mücadele özelliğini arttırmaktadır.

Kırmızı Kan Hücrelerini Arttırır.

Cennet hurmasının içeriğinde bulunan bakır, uygun demir emilimine de yardımcı olur. Bu da kırmızı kan hücrelerinin üretiminde yardımcı olur.

Trabzon Hurması

Hemoroit Hastalarına İyi Gelir.

Eski zamanlardan beri hemoroit yaralarında aşırı kanamanın kontrol edilmesinde kullanılmaktadır.

Enerji Verir.

Cennet hurmasının içeriğinde bulunan yüksek potasyum ve şeker nedeniyle doğal bir enerji sağlar. Yorgunluk ve stresin giderilmesinde yardımcıdır.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ