Merdiven Çıkmanın Faydaları

Pek tercih etmediğimiz bir egzersiz olan merdiven çıkmak aslında sadece kilo vermek için değil sağlığımıza katmış olduğu yararlar nedeniyle de önemlidir.

Merdiven çıkmak pek tercih ettiğimiz bir durum değildir. Hemen hayatımızın vazgeçilmezi asansörlere yöneliriz. Hiç yorulmadan, hareket etmeden hızlıca istediğimiz katta buluveririz kendimizi. Bu sadece tek bir kat olsa bile…

Oysaki merdiven çıkmak sadece kilo vermek için değil sağlığımıza katmış olduğu yararlar nedeniyle de önemlidir.

Merdiven Çıkmak

Merdiven Çıkmanın Faydaları

 • Bacak ve kalça kaslarınızı geliştirir.
 • Merdiven çıkarken tüm vücut ağırlığınızı tek ayakla desteklemek zorunda olduğunuz için bacak ve kalça kaslarınızı çalıştırmış olursunuz.
 • Merdiven çıkmak sırt ağrılarınızı hafifletir.
 • Araştırmalar sonucunda merdiven çıkarken sırtınızdaki baskı kalça ve bacaklara yöneldiği için azalır ve sırt ağrılarınızı hafifletir.
 • Merdiven çıkmak kilo vermek için idealdir.
 • Merdiven çıkarak yağ yakıp kas kütlenizi arttırabilirsiniz. Daha fit bir görünüme sahip olabilirsiniz.
 • Merdiven çıkmak vücut ağırlık merkezini dengeler.
 • Merdiven çıkarken çalıştırdığınız sırt ve kalça kaslarınız vücut ağırlık merkezinizi dengeler.
 • Merdiven çıkmak kalp sağlığınız için faydalıdır.
 • Kalbinizin güçlenmesini ve daha sağlıklı olmasını sağlar.

Merdiven Çıkmak

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya ise merdiven çıkan kişilerde beyin yaşının yaşıtlarına oranla bir yaş daha genç olduğunu belirtir.

Başınızı çevirdiğinizde, çoğu zaman çıkmaya üşendiğiniz çok sayıda merdivenle karşılaşabilirsiniz. Yaşadığınız apartmanda, iş yerinde, metro ve metrobüslerde. Bu kadar basamağı yorgunluk olarak değil, sağlık artırıcı olarak görmenizin tam zamanı…

Merdiven çıkmanın bedenimizi güçlü ve sağlıklı tuttuğunu biliyoruz. Yeni çalışmalar merdiven çıkmanın beynimizi de genç tuttuğunu göstermektedir. Okulda basamakları ikişer üçer olarak uçarak çıkan çocukların beyinlerini ileri yaşlara hazırladığını düşünmemişizdir. Ama yeni çalışmalar merdiven çıkanların ileri yaşlarda beyinlerinin yaşıtlarına oranla daha genç kaldığını göstermekte…

Bonus Videomuz:

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

 1. Mehmet Yılmaz

  İnanılmaz şekilde kolesterol ve tansiyon problemim vardı. Merdiveleri kullanmamı önerdiler ve o gün bugün asansör kullanmıyorum. Kolesterol problemim tamaen ortadan kalktı. Maalesef Tansiyon problemim devam ediyor ama sanırım kalıtımsal :)

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ