Egzersiz, Felç Şiddetini de Azaltıyor

Araştırmalar sonucunda egzersiz yapan kişilerde, orta veya ağır şiddetli inme yerine hafif şiddetli bir inme geçirme olasılığının iki kat daha fazla olduğu görüldü.

Araştırmalar sonucunda egzersiz yapan kişilerde, orta veya ağır şiddetli inme yerine hafif şiddetli bir inme geçirme olasılığının iki kat daha fazla olduğu görüldü.

İsveç’te felç geçiren kişilere ait kayıtlar esas alındı. 73 yaşındaki 925 kişi incelendi. Fiziksel olarak aktif olan kişilerin olmayan kişilere göre felç geçirme riskinin daha az olduğu belirtildi.

Hafif veya orta fiziksel aktivite yapan kişilerde hafif şiddetli bir inme geçirme olasılığının iki kat fazla olduğu kaydedildi.

Hafif fiziksel aktivite haftada en az dört saat yürüyüş, orta derece fiziksel aktivite yüzme, tempolu yürüyüş, yoğun bir egzersiz ise haftada iki ya da üç saat koşma olarak tanımlandı.

Neurology dergisinde yayınlanan çalışmanın yazarı, Göteborg Üniversitesi’nden Katharina S. Sunnerhagen ;

Egzersiz, sağlığa birçok açıdan fayda sağlarken, araştırmalarımız, her hafta küçük bir fiziksel aktivite yapmanın bile, muhtemelen felç şiddetini azaltarak büyük bir etkiye sahip olabileceğini gösterdi.

Aynı zamanda da fiziksel aktivitenin beyinde koruyucu bir etkisi olabileceğine ilişkin giderek artan kanıtlara katkı sağladığını belirtti.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ