Koşu Bandının Kasvetli Tarihi Geçmişi

Kardiyo egzersizlerinin vazgeçilmez ekipmanı olan koşu bandı, daha önce nasıl işkence aleti olarak kullanılıyordu?

1817’de Mühendis William Cubitt St. Edmunds Hapishanesi’nde avluda boş boş dolaşan tutukluları gözlemleyerek yeni bir makine icat etmeye karar verdi. Bu buluş ile "suçlulara işçi alışkanlıklarını öğreteceğini ve onları terbiye edeceğini" düşünüyordu.

William Cubitt

İlk icat edilen buluş yani ilk koşu bandı kendi etrafında dönen dev bir cıvataya benziyordu. Bir düzine mahkum bu cıvatayı döndürüyordu.

Bu koşu bandında düz koşu yerine aslında merdiven tırmanma yapılıyordu. Mahkumlar da eğer dururlarsa düşeceklerini bildikleri için sürekli hareket etmek zorunda kalıyorlardı.

Onların bu hareketi sayesinde buğdayların öğütülmesi, suyun çekilmesi ya da madenlerin havalandırılması için gerekli enerji sağlanıyordu.

St. Edmunds Hastanesi

Mahkumlar günde en az altı saat bu cihazda koşuyorlardı. Bu da günde 14 bin merdiven tırmanmaya bedeldi yani Everest’e tırmanmaya eşdeğerdi.

 William Cubitt tarafından tasarlanan bu yürüyüş bandı, kendisine yeraltından bağlı bir makineyle mısır öğütmek için kullanılıyordu. Sayıları 24’e kadar varan tutuklular, sessizce çalışarak, soldan sağa hareket ediyor böylece en uzaktaki adam dinlenmek için banttan indiğinde, dinlenmesini tamamlayan meslektaşı aynı anda banda geri çıkabiliyordu.

Her 60 dakikalık yürüyüşte yaklaşık 12 dakika dinleniliyordu.

O kadar zorlu bir hareketti ki bu makinede çok sayıda mahkum hayatını kaybetti.

Örneğin yazar Oscar Wilde, Pentonville Cezaevi’nde 1895’teki ağır iş cezası sırasında yürüyüş bandında neredeyse ölüyordu. 1897’de cezaevinden çıktı ve sadece 2 yıl sonra 46 yaşında hayatını kaybetti.

Koşu Bandı İşkence

Ancak yetkililer yürüyüş bandına çıkan hiç kimsenin bir daha suç işlemeyeceğini düşünüyordu.

Koşu bandı da 19. yüzyılın hapishanelerinin kötü koşullarının sembolü olarak kaldı. 1902 yılında da koşu bandının kullanımı yasaklandı.

Koşu bandının tıbbi kullanımı ise 1952 yılında Dr. Robert Bruce tarafından çalışma arkadaşının üzerinde yaptığı deneyler sonucu başladı.

Bu çalışmalar neticesinde, günümüzde Bruce Protokolü olarak bilinen, kalbin doğru çalışıp çalışmadığı testinin temelini oluşturdu.

Koşu bantları, 1960 ve 1970’lerde, kardiyo egzersizlerinin popüler olması ile önce spor salonlarına ve daha sonra da evlerimize girdi. 

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/programmes/articles/4w8bVrKRqQDP4fKl0b8XzdW/the-dark-history-of-the-treadmill

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ