Son Zamanların Yükselen Sağlıklı Lezzeti: Siyah Havuç

Son zamanlarda tezgâhlarda dikkatimizi çeken aslında havuç olan ama rengi nedeniyle biraz farklı gelen şifa dolu bir sebze: Siyah Havuç

Son zamanlarda tezgâhlarda dikkatimizi çeken aslında havuç olan ama rengi nedeniyle biraz farklı gelen şifa dolu bir sebze: Siyah Havuç

Ülkemizde Konya Ereğli’nin ilk patentli ürünü olur kendisi…

Neden Havucun Rengi Siyah?

Şalgam suyunun ham maddesi olarak kullanılmaktadır siyah havuç. Doğal bir üründür. Kesinlikle boya değildir. Renginin siyah olması nedeniyle de normal havuçtan tam 30 kat daha fazla antioksidan bulundurmaktadır. Antioksidan özellikler taşıyan antosiyanin adlı pigmentler bakımından oldukça zengindir ve en şifalı sebzeler arasına kendisini yazdırmaktadır.

Siyah Havuç

Siyah Havuç Ülkemizde Nerelerde Yetiştirilir?

Konya’nın Ereğli İlçe Belediyesi tarafından patenti alınan ve Ereğli’nin ilk patentli ürünü olan siyah havuç ülkemizde Konya, Ankara(Beypazarı özellikle), Antakya ve Güney Marmara’da yetiştirilmektedir.

Patentini alan Konya Ereğli Belediye başkanı ise duygularını şöyle ifade etmektedir;

Topraktaki kireç ve potasyum dengesinin elverişli olması dolayısıyla en kaliteli siyah havucun yetiştiği ilçemiz, siyah havucun patentine de kavuştu. Ayrıca severek tükettiğimiz ve sağlık açısından faydalı bir içecek olan şalgamın da ham maddesi siyah havuç, şehrimizin sanayisine ve ekonomisine büyük katkı sağlayacak olması bizleri fazlasıyla mutlu ediyor.

Siyah Havuç

Siyah Havucun Yararları Nelerdir?

Siyah Havuç Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Siyah havuç, yüksek miktarda A,C ve K vitaminin yanı sıra potasyum, çinko, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller içermektedir. Bu sayede de bağışıklık sistemini güçlü kılar, hastalıklara karşı dirençli oluruz.

Siyah Havuç Sindirim Sistemine Yararlıdır:

Mide sağlığımız için önem taşır, özellikle gastrit, ülser gibi mide asidi kaynaklı sorunlar için destek verir.  Ayrıca yüksek oranda lif içermesi sebebi ile sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Siyah Havuç Güçlü Bir Antioksidandır:

Çok güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle vücudu serbest radikallerden korur. Hücrelerin temizlenmesini sağlar. Kanser türlerine karşı vücudu koruyucu etki yaratır.

Siyah Havuç Cildi Yeniler:

İçeriğindeki antioksidan sayesinde hücrelerin temizlenmesi ile cilt sağlığını korur. Daha ışıl ışıl ve yaşlanma karşıtı bir etki ile kırışıklıkları da engeller.

Siyah Havuç

Siyah Havuç Ödem ve Şişkinliklerden Kurtarır:

Antioksidan özelliği sayesinde doğal bir detoks suyu olarak kullanıldığından ödem ve şişkinliklerden kurtarır.

Siyah Havucu Nasıl Tüketebilirsiniz?

Siyah havucu isterseniz meyve sıkacağı ile sıkıp suyunu içebilirsiniz ya da havuçlar gibi siyah havucu da rendeleyip salatalarınızı renklendirebilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ