Spor Öncesi Bir Kahve Alır mıydınız?

Siz de her sabah uyandığınızda kahve ile kendine gelebilenlerden misiniz? Mis gibi kahve kokusu ile uyanıp güne muhteşem bir duygu ile başlamak…

Hayatımıza nasıl ve ne zaman girmiştir kahve diye sorarsak;

Bilginin kesin olmaması ile beraber kahvenin asıl üretim yeri Güney Etiyopya’dır. Buradaki Kaffa şehri kahvenin ismini vermiştir.

Daha sonra Etiyopya ile Arabistan savaşı sonrasında Arabistan dağlık bölgelere ekim yapmıştır ve tüm dünyaya da yayılmıştır.

Hayatımızda önemli yer tutan Türk kahvesi ise Yemen’den gelmiştir ve Kanuni Sultan Süleyman zamanında dünyaya yayılmıştır.

Kahve

Kahvenin vücudumuza olumlu etkileri oldukça fazladır.

2012 yılında yapılan araştırmalarda Parkinson hastalarının hareket kabiliyetine yardımcı olduğu görülmüştür. Kahve içenlerin Parkinson hastalığına yakalanma riskini azalttığı da görülmüştür.

2006 yılında The Guardian gazetesinde Arthur L. Klatsky'nin açıklamasına göre kahvenin karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıkları önlediği yazılmıştır.

National Health Institute'in araştırmasında da kahve içenlerin kahve içmeyenlere göre depresyona girme oranının yüzde 10 daha az olduğu ortaya çıkmıştır.

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde serbest halde dolaşan radikallerin olumsuz etkisini azaltmaktadır.

Harvard Tıp Okulu'nun araştırmalarında da günde 3 bardak kahve içenlerin cilt kanserine yakalanma ihtimallerinin çok daha düşük olduğunu belirtmişlerdir.

Diğer araştırmalarda ise orta düzey kahve tüketiminin Alzheimer hastalığına yakalanma zamanını uzattığını gösteriyor.

Kahve

Doğru zamanda ve doğru miktarda alındığı takdirde spor öncesi kahve tüketimi sayesinde kalp atışınız hızlanır, vücut ısınmaya başlar ve yağ yakımı başlar. Kan akışı hızlanır, metabolizma hızında ise %2 ile 12 arasında bir artış gözlenir. Daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Bu değişimler sayesinde spor öncesi ve sonrasında kasların düzenlenmesi, hissedilen ağrının azalması, dayanıklılığın artması gerçekleşir.

Spordan önce 30 dakika ya da 40 dakika önce kahve tüketiminin yapılması gerekmektedir. 3 saat süren kafein etkisi 12 saat sonunda vücuttan atılmaktadır.

Kafein uzun yıllar boyunca Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından doping malzemesi olarak kabul edilmiş son yıllarda listeden çıkartılmıştır. Bu nedenle kafein e doğal doping de denmektedir.

Araştırmalarda kahve tüketen sporcuların tüketmeyenlere oranla daha uzun süre spor yapabildiği ve performanslarını da %3-5 arasında arttırdığı gözlenmiştir.

Kahve

Egzersiz sonrasında ise içilen kahve kaslar için yakıt görevini görür. Kaslara glikoz alımını yükselttiği için sporcuların daha hızlı toparlanıp daha sık antreman yapabilmesini sağlar.

Bu kadar etkiden sonra "Kahvenizi nasıl alırdınız?" demek kalıyor…

Bol sporlu ve sağlıklı günler.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ