Kabak Çekirdeği ile Zayıflama

Çekirdek çitleyerek zayıflayabilir miyiz? Eğer kabak çekirdeğini akıllı bir şekilde beslenme programınıza dahil ederseniz kilo vermenize yardımcı bile olur…

Çekirdek çitleyerek zayıflayabilir miyiz? Eğer kabak çekirdeğini akıllı bir şekilde beslenme programınıza dahil ederseniz kilo vermenize yardımcı bile olur…

Kabak çekirdeği, ay çekirdeği kadar popüler olmasa bile yine de tükettiğimiz çerezler arasında favoriler içine koyabiliriz. Kabak çekirdeğinin yüksek besin değerine sahip olması sağlığımıza da katkıda bulunmaktadır.

Kabak Çekirdeği İçi

Kabak Çekirdeğinin Yararları Nelerdir?

Çinko Minerali Bakımından Zengindir: 

Çinko bakımından oldukça zengin olan kabak çekirdeği bu minerali almak için Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önerdiği besinler arasında yer almaktadır. Çinkonun en önemli faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Aynı zamanda da çinko ile beraber hücre büyümesi ve bölünmesi, düzenli uyku, hafıza, yaraların iyileşmesi, göz ve cilt sağlığı da korunmaktadır. Vücudunuzda çinko eksikliği yaşıyor iseniz kronik halsizlikler, soğuk algınlığı gibi hastalıklara hızlıca yakalanma, depresyon ve öğrenme bozuklukları gibi etkilerini hissedersiniz.

Magnezyum Minerali: 

Magnezyum vücutta kalp ritminin korunması, kemik sağlığı, tansiyonun düzenlenmesi gibi önemli görevler için gereklidir. Magnezyum ile damarların rahatlaması sağlanır bu nedenle de kalp sağlığının korunmasına katkıda bulunur. Kabak çekirdeğinde önemli miktarda magnezyum bulunmaktadır.

Kabak Çekirdeği

Omega 3 İçerir

Kabak çekirdeğinin de aralarında bulunduğu çiğ yemişler bitki kaynaklı omega 3 yağ asitleri bakımından en sağlıklı kaynaklardır. Bitkisel omega 3 yağ asitleri (Alfa Linolenik Asit veya ALA) vücut tarafından çok daha etkili EPA ve DHA omega 3 yağ asitlerine dönüştürülür. Vücudumuz omega 3 üretmediği için ihtiyacımız olan omega 3 yağ asitlerini ancak tükettiğimiz gıdalardan alabiliriz. Önemli bir bileşen olan omega 3 eklem kireçlenmesinden depresyona, bebek gelişimden astıma, dikkat eksiliğinden Alzheimer’e kadar pek çok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır.

Uyku Düzenini Sağlamanıza Yardımcı Olur: 

Kabak çekirdeğinin içeriğinde bulunan doğal bir amino asit olan “tryptophan” içerir.  Vücut tarafından “uyku hormonu” olarak bilinen serotonine dönüştürülen tryptophan uyku bozuklukları tedavisi için önerilen besinler arasında yer alıyor. Yatmadan 2-3 saat önce 1 avuç kabak çekirdeği yiyerek uyku kalitesini yükselten melatonin ve serotonin düzeylerini artırabilirsiniz ve uyku kalitenizi yükseltebilir. Kilo verme sürecinde düzenli uykunun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu aşamada da size yardımcı olmaktadır.

Kabak Çekirdeği

Kilo Verme

Kabak çekirdeği genel olarak zayıflamaya yardımcı gıdalar arasında gösterilmemektedir ancak kontrollü olarak tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu özelliği diğer bitkisel protein kaynaklarına göre daha yüksek oranda protein içermesinden ileri gelir.

Kabak çekirdeği, bilinçli bir şekilde tüketildiğinde kilo vermek isteyenler açısından faydalı bir besin. Çünkü kayda değer bir protein kaynağı. Ayrıca kan şekerini dengeleme konusunda da etkili. Yani haftanın iki günü ara öğün olarak tüketeceğiniz bir avuç kabak çekirdeği uzun süre tokluk hissi sağlar. Aksi bir şekilde fazla tüketmeye başladığınız takdirde kilo vermeyi bırakın tam tersine tartıldığınızda kilo bile aldığınıza şahitlik edebilirsiniz. Kabak çekirdeğinin kalori değeri çok yüksektir!

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ