Diyetisyenlere Göre Yaşadığımız Açlık Türleri Neler?

En çok ne zaman kendinizi aç hissediyorsunuz? Mesela muhteşem bir sofraya baktığınızda mı yoksa burnunuza gelen bir yemek kokusunu hissettiğiniz zaman mı?

En çok ne zaman kendinizi aç hissediyorsunuz? Mesela muhteşem bir sofraya ya da tabağa baktığınızda mı yoksa burnunuza gelen bir yemek kokusunu hissettiğiniz zaman mı?

Sadece gerçekten aç olduğumuz zaman bu hissi yaşamıyoruz. Diyetisyenlere göre yaşadığımız tam tamına 12 tane açlık türümüz mevcut. Neler mi bir göz atalım:

Göz Açlığı

Dizilerde, reklam izlerken ya da bir restoranda, bir kafede karşılaşıp gözümüze takılan bir yiyecek bizde göz açlığına sebep oluyor. Aslında bunu hepimiz yaşıyoruz.

Böyle bir durumda yapmamız gereken çocukların ısrar edip bir şey istediklerinde onları şaşırtıp dikkatlerini dağıttığımız gibi kendi dikkatimizi de başka şeylere yöneltmek…

Akıl Açlığı

Diyetisyenlere göre en zor baş edilebilesi açlık türü olarak geçmektedir. Çünkü beynimiz o an bizi yönlendirebilir. Örneğin şekerin zararlı olduğunu biliriz ancak beynimizde “Önemli değil ye sonrasında spor yaparsın!” düşüncesi oluştuğunda bundan kurtulmak zordur.

Diyetisyenlere göre basit bir test ile deneme yapabilirsiniz. Örneğin aç olduğunuzu düşünüyorsunuz ve pastayı yemek istiyorsunuz; pastanın yerine sevmediğiniz herhangi biryemeği koyduğunuzda da hala yeme isteğiniz varsa gerçekten açsınızdır. Çünkü Gerçekten aç olduğunuzda sevmeseniz bile o yemeği büyük bir keyifle tüketebilirsiniz. Ama yemezseniz gerçekten de aç değilsinizdir.

Açlık

Kulak Açlığı

Çevrenizdeki birinin örneğin bir cips paketini açma sesi sizde de acıkma ve onu yeme isteği uyandırabilir.

Yine burada da kendinizi başka şeylere yöneltip dikkatinizi diğer bir konuya çekmek gerçekten aç değilseniz yeterli olacaktır.

Açlık

Burun Açlığı

Güzel bir yemeğin kokusu ya da pastanenin önünden geçerken etrafa yayılan ekmek, çörek kokuları kimi acıktırmaz ki!

Bunun için uzmanların tavsiyesi yemek yerken olabildiğince koklamaya önem göstermeniz. Böylelikle burun açlığını eğitebilirsiniz. Yemek yerken her parçanızı ayrı ayrı koklayarak yemeniz de sizi daha az yemeye yöneltecektir.

Mide Açlığı

Diyetisyenlere göre her zaman midemiz bize aç olduğumuzu söylemez. Bazen biz midemize acıktığımızı söyleriz. Mesela yemek saati yaklaştığında aç olmasanız bile sadece yemek saati olduğunu bildiğiniz için acıktığınızı hissedersiniz. Genelde de doyacağımız kadar değil önümüzdeki tüm porsiyonu bitiririz.

Bunun için gerçekten aç olup olmadığınızı bilmeniz gerekiyor. Yavaş yavaş yemek yiyerek ve karnınızın çok az doyduğunu hissettiğiniz an da yemek yemeyi bırakın.

Ağız Açlığı

Ağız Açlığı

Bazen hani ağzınızın içinde yemek istediğiniz şeyin tadı vardır ve düşündüğünüzde “ağzımın suyu aktı” dersiniz ya işte bu ağız açlığıdır. “Aşerme” de denir.

Diyetisyenlere göre bunun için gerçekten canınızın istediğini yemeniz ancak iki üç ısırık ile yetinmeniz.

Kalp Açlığı

Kalp açlığı mı olur diyorsunuz ama tam da annenizin yaptığı gibi bir kuarbiye karşınıza çıktığında hissettiğiniz o açlığa ne demeli? Bunlar duygusal açlığımız, ruhumuzu doyurmak için tükettiğimiz yiyecekler.

Burada da yapmamız gereken aslında bu açlığımızı bir iki lokma ile gidermek ama porsiyon kontrolü sağlamak.

Hücresel Açlık

Vücudumuzun ihtiyaçları ile aklımızdan geçip canımızın istediği şeyleri ayırabilmemiz gerekiyor. Susadığımızda su içmeliyiz gidip başka bir içecek ile ihtiyacımızı gidermemeliyiz. Vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral, yağlar ve karbonhidratlara göre beslenmemizi ayarlamalıyız.

Stres Açlığı

Stres Açlığı

Stresli anlarımızda ya yiyeceklere saldırıp kendimizi kaybederiz ya da tamamen uzaklaşıp onlarla küseriz. Çok fazla yemeye saldırdığımızda da ne yediğimizin artık önemi yoktur.

Aslında ilk başta kontrol etmeden delice tüketimimiz sonunda sonrasında daha büyük pişmanlıklar duyarız ve vücut daha büyük bir strese girer.

Çalışma Esnasında ya da Televizyon Karşısında Hissettiğimiz Açlık

TV Açlığı

Yapılan araştırmalar dikkatimiz dağınık iken ya da başka bir noktaya odaklı iken yemek yersek daha fazla yemek yememize ve daha fazla kalori aldığımıza dikkat çekiyor.

Bu nedenle eğer gerçekten aç değilsek yanımıza hiç atıştırmalık koymamamız ya da eğer açsak da televizyon açmadan ya da işe odaklanmadan yeme işimizi bitirmemiz gerekiyor.

Canı Sıkkın Açlık

Eğer canımız sıkılıyor ise yemek yiyerek can sıkıntımızı geçireceğimizi zannederiz ancak asıl yapmamız gereken kitap okumak, örgü örmek, yürüyüşe çıkmak gibi aktiviteler yapmalıyız.

Gece Yarısı Açlığı

Gece Yarısı Açlığı

Benim en büyük açlıklarımdan bir tanesidir gece yarısı açlığı. Çünkü her uyandığımda kendimi direk mutfağa ve buzdolabının karşısına atıyorum. Bunun için uzmanlar yattığınız yerin yakınına çiğ badem ya da meyve gibi atıştırmalıklar koyulmasını en azından yenilse bile sağlıklı tercihler yapılmasını öneriyor.

Siz de durum nasıl? En çok kontrol edemediğiniz açlığınız hangisi?

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ