Sağlıklı Yaşam ve Spor

Stresi Geride Bırakabileceğiniz 4 Yoga Pozu

Güne başlarken çok küçücük zaman dilimlerinde kendiniz için dâhil edeceğiniz birkaç hareket ile gününüz stresinizi ve gerginliğini kontrol altına alabilirsiniz.
3 Ekim 2018,   0 Yorum
Stresi Geride Bırakabileceğiniz 4 Yoga Pozu

Artık hayatımızda stres, yorgunluk, mutsuzluk, huzursuzluk, endişe o kadar yoğun ve bizler de bunu bir o kadar fazlasıyla tüm hücrelerimize kadar hissederek yaşıyoruz ki…

Güne başlarken gülümseyerek yatağınızdan adımınızı atıp bir de çok küçücük zaman dilimlerinde kendiniz için dâhil edeceğiniz birkaç hareket ile gününüz stresinizi ve gerginliğini de kontrol altına alabilirsiniz.

Ayakta Öne Eğilme Duruşu (Uttanasana)

Ayakta Öne Eğilme Duruşu (Uttanasana)

Ayakta ayaklarınız omuz genişliğinden biraz daha az açık olacak şekilde pozisyona başlayın. Derin nefes ile kollarınızı iki yanından yukarı doğru kaldırarak nefes verin ve sırt düz olacak şekilde öne doğru eğilin. Dizlerinizi kırmamaya çalışın. Bacaklarınızdan tutarak destek alabilir ya da yapabiliyorsanız ellerinizi yere koyabilirsiniz. Düzenli nefes alıp verin.

Bu hareket ile;

 • Sinir sisteminizi yatıştırırsınız,
 • Sırt ve harmstring esnekliğinizi arttırırsınız,
 • Stresinizi hafifletebilirsiniz.

Çocuk Duruşu (Balasana)

Çocuk Duruşu (Balasana)

Dizleriniz hafif aralık olacak şekilde dizlerinizin üzerine çömelin. Kollarınızı yavaşça önünüze uzatarak ellerinizle öne doğru emeklemeye başlayın. Gövdenizi yavaşça alnınızı yere yalayacak şekilde bırakın. Üç nefes alışverişi yapın.

Bu hareket ile;

 • Baş ağrılarınızı azaltırsınız,
 • Sırtın üst kısmı ile boynunuzu rahatlatırsınız,
 • Vücudunuzu ve zihninizi sakinleştirirsiniz,
 • Kalça, sırt ve omuzunuzu esnetirsiniz.

Mutlu Bebek Pozu (Ananda Balasana)

Mutlu Bebek Pozu (Ananda Balasana)

Yere sırt üstü şekilde yatın ve derin bir nefes alın. Nefes verirken dizlerinizi karnınıza doğru yavaşça çekin ve ayaklarınızın dış kısımlarından kavrayarak tutun. Dizlerinizi yavaşça gövdenizden daha geniş olacak şekilde açın, koltuk altınıza doğru çekin.

Bu hareket ile;

 • Beyniniz sakinleştirirsiniz,
 • Stres atmanızı sağlarsınız,
 • Yorgunluğunuzu alırsınız,
 • Omurgayı esnetirsiniz.

Yaslanmış Tanrıça Duruşu (Supta Baddha Konasana)

Yaslanmış Tanrıça Duruşu (Supta Baddha Konasana)

Bu hareket için arkanıza bir yastık almanız gerekmektedir. Dizlerinizi kırarak ayaklarınızı yere koyduğunuz pozisyonda harekete başlayın. Nefes verip eller ile yerden destek alarak yastığın üzerine uzanın. Yastığnızın sırtınızın orta kısmı ile başınızı destekliyor olması gereklidir. Avuç içleri yukarıda, ayaklarınızı birleştirerek kendinizi ve ruhunuz dinlendirin.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Etiketler: yoga

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yoga Stüdyoları

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın