3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü

Sağlıklı yaşamın ilk adımı günlük yaşamınızı olabildiğince aktif bir hale getirmektir. Bu nedenle 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü 1991 yılından itibaren kutlanmaktadır.

Gün içerisinde ne kadar hareket ediyorsunuz? Ya da toplamda kaç adım atıyorsunuz?

Yürüyüşü hayatınıza dahil ediyor musunuz?

Sağlıklı yaşamın ilk adımı günlük yaşamınızı olabildiğince aktif bir hale getirmektir. Bu nedenle de 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü 1991 yılından itibaren kutlanmaktadır.

Dünya Yürüyüş Günü Nedir ve Nasıl Kutlanır?

TAFISA (Uluslararası Herkes için Spor Birliği) tarafından ilan edilmiştir. 1991 yılından itibaren Ekim ayının ilk hafta sonunda kutlanmaktadır. 150’den fazla ülkeden 270 üyesi mevcuttur. TAFISA, “Herkes İçin Spor” kuruluşu olarak kabul edilmektedir. Ülkeler, farklı günler belirleyerek bu kapsamda etkinlik oluşturabiliyorlar.

Yürüyüşün Etkileri

Yürüyüşün Önemi

Teknolojinin hayatımıza girmesi ile beraber hareketsizlik de çok fazla artış göstermeye başladı. Hareketsizlik ile de birlikte toplumlarda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığı da artıyor.

Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması ve fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması nedeniyle fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerde önde gelen risk faktörleri arasında dördüncü sırada yer almasına neden oluyor.

Yürüyüş sırasında vücudunuzda meydana gelen değişimleri “Her Gün Yarım Saat Yürüyüş ile Vücudunuzda Meydana Gelen Değişikler” yazımızda detaylandırmıştık.

Fiziksel Aktivite Ne Demektir?

Fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir.

Dünya Yürüyüş Günü

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması: Türkiye’deki Hareketsizlik Durumu Nedir?

“Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010” sonuçlarına göre 12 yaş üzeri nüfusun %72’sinin;  6-11 yaş nüfusun ise  %60’ının hareketsiz olduğu bulunmuştur. TÜİK Sağlık Araştırması 2016’ya göre 15 yaş ve üzeri bireylerin günlük faaliyet durumlarının cinsiyete göre dağılımı;  Çoğunlukla oturan veya duran Erkek %33,5, Kadın %48,6, Toplam %41,1’dir.

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı'nın B.6 başlığının içeriği toplumun fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasına yönelik aktiviteleri kapsamaktadır. Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra  yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika; 5-17 yaş grubu için ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. (Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir.

Yürüyüşün Önemi

Yürüyüşü Hayatımıza Nasıl Daha Fazla Adapte Edebiliriz?

Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz.

Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir–iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.

Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz.

Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.

Her Gün 10000 Adım!

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: Sağlık Bakanlığı

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ