Life Style

Sosyal Medya Beslenme Alışkanlıklarını Değiştiriyor mu?

Uyanır uyanmaz hayatımıza giren, yemekte, tatilde, işte yani aklımıza gelebilecek her noktada vazgeçilmezimiz sosyal ağlar beslenme alışkanlıklarımızı nasıl etkiliyor?
1 Ekim 2018,   0 Yorum
Sosyal Medya Beslenme Alışkanlıklarını Değiştiriyor mu?

Ancak yapılan araştırmalarda yemek masasında bulundurduğunuz telefonun bile strese sebebiyet verdiği, beyne gönderilen sinyaller neticesinde tat alma duygusunun bozulduğu görülüyor.

12-19 yaş aralığındaki 248 genç kız üzerinde yapılan çalışmalarda, genç kızların dengesiz ve düzensiz beslenme alışkanlıkları ile anoreksiya eğilimlerinin facebook kullanma süreleri ile doğru orantılı olduğu çıktı.

İngiltere’deki istatistiklere göre ise son 3 yılda anoreksiya nedeniyle yardım isteyen gençlerin sayısı yüzde 110 artış gösteriyor. Bunun en büyük nedeni de sosyal medya olarak görülüyor.

Sosyal Medya- Beslenme

Hartman Grup araştırmacılarının sonuçlarına göre ise; birçok besin tüketimi konusunda yapılan tercihler öğünden yaklaşık 2 saat önce sosyal medya üzerinden takip edilen sayfalara göre yapılıyor.

2016 yılında yapılan çalışmalar ise sosyal medya görsellerinin kullanıcılarda aç olmasa dahi yine de atıştırma isteği oluşturmakta. İştah kontrolünde zorlanan kişilerin özellikle takip ettikleri sayfalara özen göstermeleri gerekli…

Özellikle genç kızlarda gerçek dışı algı yaratımı ve özendirilme eğilimi daha fazla baskı hissettiriyor. Bu sebeple araştırma sonuçlarına göre bu dönemde özellikle anne babalar ile birlikte sağlıklı yeme davranışı geliştirmesi, korunması ve çocukları doğru kaynaklara yönlendirme konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın