Sosyal Medya Beslenme Alışkanlıklarını Değiştiriyor mu?

Uyanır uyanmaz hayatımıza giren, yemekte, tatilde, işte yani aklımıza gelebilecek her noktada vazgeçilmezimiz sosyal ağlar beslenme alışkanlıklarımızı nasıl etkiliyor?

Ancak yapılan araştırmalarda yemek masasında bulundurduğunuz telefonun bile strese sebebiyet verdiği, beyne gönderilen sinyaller neticesinde tat alma duygusunun bozulduğu görülüyor.

12-19 yaş aralığındaki 248 genç kız üzerinde yapılan çalışmalarda, genç kızların dengesiz ve düzensiz beslenme alışkanlıkları ile anoreksiya eğilimlerinin facebook kullanma süreleri ile doğru orantılı olduğu çıktı.

İngiltere’deki istatistiklere göre ise son 3 yılda anoreksiya nedeniyle yardım isteyen gençlerin sayısı yüzde 110 artış gösteriyor. Bunun en büyük nedeni de sosyal medya olarak görülüyor.

Sosyal Medya- Beslenme

Hartman Grup araştırmacılarının sonuçlarına göre ise; birçok besin tüketimi konusunda yapılan tercihler öğünden yaklaşık 2 saat önce sosyal medya üzerinden takip edilen sayfalara göre yapılıyor.

2016 yılında yapılan çalışmalar ise sosyal medya görsellerinin kullanıcılarda aç olmasa dahi yine de atıştırma isteği oluşturmakta. İştah kontrolünde zorlanan kişilerin özellikle takip ettikleri sayfalara özen göstermeleri gerekli…

Özellikle genç kızlarda gerçek dışı algı yaratımı ve özendirilme eğilimi daha fazla baskı hissettiriyor. Bu sebeple araştırma sonuçlarına göre bu dönemde özellikle anne babalar ile birlikte sağlıklı yeme davranışı geliştirmesi, korunması ve çocukları doğru kaynaklara yönlendirme konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ