İyi Beslenerek Dünyayı da Kurtarabileceğini Biliyor musun?

İyi beslenme alışkanlığınız sadece bedeninize yapmış olduğunuz bir güzellik değil aynı zamanda dünyayı kurtarmak adına da aslında önemli bir adım… Nasıl mı?

Dünyayı daha yaşanabilir bir hale getirmek için çeşitli konularda farkındalıklar yaratmaya çalışıyoruz. Örneğin pet şişe kullanımına vurgu yapıyoruz gibi… Bunların yanı sıra enteresan olan iyi beslenme alışkanlığınız sadece bedeninize yapmış olduğunuz bir güzellik değil aynı zamanda dünyayı kurtarmak adına da aslında önemli bir adım… Nasıl mı?

Daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek, bir kişinin su tüketimini yüzde 55 oranında azaltabiliyor.

Yeni yapılan araştırmalara göre; vejetaryen olmak çevre için önemli bir etken onu bırakın et tüketimini azaltmak bile yüzde 10 luk bir fayda sağlıyor.

Yapılan araştırma İngiltere, Fransa ve Almanya’yı kapsıyor. Nature Sustainability bilim dergisinde yayımlanan araştırmada araştırmacılar, daha sağlıklı yeme alışkanlığının bizler için en değerli doğal kaynaklardan suyun daha az kullanılmasını sağladığını açıkladılar.

Araştırma sonuçlarına göre Avrupa’daki insanlar daha fazla kırmızı et, şeker ve yağ yemeye meyilli, meyve ve sebze tüketimi ise tercih edilmiyor.

Sağlıklı Beslenme

Su harcamamak için yıkanırken daha kısa sürede yıkanmak ya da diş fırçalarken suyu kapatmamız gibi dikkate aldığımız tüketimleri gıda konusunda tükettiğimiz su açısından bu farkındalık yok. Canlı hayvan yetiştirmek için oldukça fazla su tüketiliyor. Katı ve sıvı yağlar ve şekerler için de büyük miktarlarda su gerekiyor. Ancak meyve ve sebze yetiştirmek su kullanımı açısından çok daha verimli.

Araştırmaya göre öne çıkan sonuçlar ise;

  • Etin de tüketildiği sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmek su tüketimini yüzde 11-35 azaltıyor.
  • Sağlıklı bir peskateryan beslenme (etin yerine balık ve baklagillerin yendiği, hayvansal yağlar yerine bitkisel yağların tüketildiği diyet) su tüketimini yüzde 33-35 azaltıyor.
  • Sağlıklı bir vejeteryan beslenme (balık, et ve hayvansal yağların tüketilmediği diyet) su tüketimini yüzde 35-55 düşürüyor.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: BBC News

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ