Diyet ve Beslenme

Yumurtanın Vazgeçilmez Olma Sebebi

Her ne kadar bir dönem yumurta ile ilgili olumsuz söylemler olsa da günümüzde kendileri tekrar faydaları nedeniyle bayrağı göğüslemiş durumda.
26 Ekim 2017,   0 Yorum
Yumurtanın Vazgeçilmez Olma Sebebi

Her ne kadar bir dönem yumurta ile ilgili olumsuz söylemler olsa da günümüzde kendileri tekrar faydaları nedeniyle bayrağı göğüslemiş durumda. Annelerimizin "protein deposu" deyip kahvaltılarda yedirmeye çalıştığı ve şimdilerde ise faydaları sayesinde bizlerin vazgeçilmezidir.

Yumurta proteini insan proteinlerine en yakın proteindir.

9 aminoasidin tek kaynağı yumurtadır ve başka besinlerle vücudumuza giremezler.

Yumurtayı bu kadar özel kılan sebepler ise dünyanın en besin dolu yiyeceği olması gösterilebilir. Protein, vitamin ve mineraller, folik asit, tiyomin, fosfor, çinko ve demir açısından çok çok zengindir.

Yumurta Kilo Vermenizi Yardımcı Olur !

Besin değerleri nedeniyle yüksek tokluk hissi vermesi nedeniyle kilo vermenize yardımcı olur. Yapılan araştırmalar neticesinde sabah kahvaltısını yumurta, peynir, zeytin ile yapan kişiler ile simit, yoğurt ve krem peynir yapanlar arasında yumurta yiyenlerin daha uzun süre açlığa dayandığı çıkmıştır. Öğle yemeği ve 36 saat sonrasına kadar diğer gruba göre daha az yemek tükettikleri gözlenmiştir.

Yumurta

Yumurta Beyin Sağlığınızı Korur!

İçindeki kolin maddesi karaciğer yağlanmasını önleyen, sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan aminoasittir. Beyin fonksiyonlarını arttırır.

Yumurta Göz Sağlığını Korur!

Yumurtanın içeriğinde göz için faydalı olan iki antioksidan bulunmaktadır. Bu antioksidanların retina tabakasında zamanla birikmesinden dolayı katarakt riskini azaltır.

Yumurta Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!

İçindeki mineraller ve aminoasitler sayesinde bağışıklık sistemimiz güçlenir. Bir tane yumurtanın içeriğindeki D vitamini vücudun ihtiyacının %40'ını karşılamaktadır. Hastalıklar ile savaşmamızı sağlayan A vitamini ise yumurtada yadsınmayacak kadar fazladır.

Yumurta

Tek bir yumurtanın içinden çıkan 9 amino asit gibi Sports & Merits spor üyeliği ile tek bir karttan çıkan 100'den fazla spor salonu ve aktivite… Her ikisi de olmazsa olmazınız olsun…

Bol sağlıklı ve sporlu günler.

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın