Her Gün Yarım Saat Yürüyüş ile Vücudumuzda Meydana Gelen Değişiklikler

Günde sadece 30 dakikanızı ayırarak yapacağınız yürüyüş ile vücudunuzda ne gibi değişiklikler yaratabileceğinizi biliyor musunuz?

Günde sadece 30 dakikanızı ayırarak yapacağınız yürüyüş ile vücudunuzda ne gibi değişiklikler yaratabileceğinizi biliyor musunuz?

Beyin Hastalıklarından Koruyor:

Araştırmalara göre düzenli yaptığınız yürüyüşler sayesinde Alzheimer hastalığına yakalanma riskiniz düşüyor. Ayrıca stresi azaltan ve ruh sağlığımız için önemli olan endorfini seviyesini oldukça fazla arttırıyor.

Kalp Krizi Riskini Azaltıyor:

Yüksek tansiyona iyi gelirken kolesterolü düşürdüğü için kan akışınız düzene giriyor. Bu nedenle de kalp krizi riskini düşürüyor.

Yürüyüş

Akciğeri Koruyor:

Kan dolaşımındaki oksijen seviyesini arttırıyor, akciğerlerdeki toksinlerden kurtulmamızı sağlıyor.

Diyabeti Engelliyor:

Bilimsel araştırmalarda 6 aylık deney kapsamında düzenli yürüyüş yapanların daha fazla glukoz toleransı gösterdikleri görülmüştür.

Yürüyüş

Bağırsak Hareketlerini Düzenliyor:

Bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirime yardımcı oluyor, kabızlık ve kolon kanseri riskini azaltıyor.

Kasları Güçlendirip Kilo Vermeyi Sağlıyor:

Yürüyüş esnasında kaslarınız güçlenecek kilo vermenizi sağlayacak.

Kemikleri Güçlendiriyor ve Eklem Ağrılarını Azaltıyor:

Daha fazla eklem hareketliliğinin olması nedeniyle kemik erimesi riskini azaltıyor. Uzmanlara göre günde yarım saatlik yürüyüşler eklemlerdeki ağrıyı da azaltmaktadır.

Sırt Ağrılarına İyi Gelir, Duruş Bozukluklarını Düzeltir:

Yürüyüş esnasında omurilikteki kan dolaşımı daha iyi bir hale gelir. Sağlıklı bir omurilik için de önemli olan duruş bozukluğunu düzeltir.

Depresyona İyi Gelir:

Bahsettiklerimiz sadece fiziksel tarafları idi. Ama ruhsala açıdan da oldukça önemli yürüyüş yapmak. Yapılan araştırmalarda yürüyüş ağır depresyon hastalarının depresyon belirtilerini yok etmede çok etkili.

Yürüyüş ile hem fizik sağlığımız hem de ruh sağlımız açısındanciddideğişim sağlayabiliyoruz ve sadece gün içinde yarım saat ayırmamız gerekiyor… Harekete geçme zamanı…

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. Aybike Zabaz

    Bir İK profesyoneli olarak uzun zamandır bu işe kafa yoruyorum! Bundan dolayı çok açık net birçok vaka ile karşılaştım! Hayatına spor katıp depresyondan kurtulandan tutun, fazla kilolarını verip özgüveninini geri kazan çalışanlar!

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ