Karahindiba Çayı: Alternatif Tıptan Zayıflamaya Kadar Kullanımı

Bir yaz mevsimi bitkisi olan karahindiba, bünye güçlendirme, kanı temizleme, karaciğer ve böbrek temizleme gibi birçok tedavide kullanılmaktadır.

Karahindiba, yaz mevsimi bitkisidir. Alternatif tıp alanında, sinirsel hastalıklar, bünye güçlendirmek, kanı temizlemek, lenf düğümleri iltihabını kurutmak, karaciğer böbrek temizlemek, eklem hastalıkları tedavisi, vitamin eksikliği, kronik yorgunluk ve cilt hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır.

Karahindiba, papatyagiller ailesinden bir bitkidir. Anavatanı tam olarak bilinmemektedir. Süte benzer acı bir suyu vardır.

Karahindiba Çayının Faydaları Nelerdir?

Kemik Sağlığı:

Karahindibanın içeriğinde bulunan vitamin C ve luteolin gibi antioksidanlar sayesinde yaşlanmaya bağlı hasardan korur, ayrıca da kemiklerin büyümesi ve gücü için gerekli olan kalsiyum açısından zengindir.

Diyabet:

Kan şeker düzeyini kontrol altına alır. Diüretik yapıda olması sebebi ile böbrekleri çalıştırarak fazla olan şekerin vücuttan temizlenmesine yardımcı olur.

Karaciğer Bozukluğu:

Karahindibanın içeriğinde bulunan vitamin C ve luteolin karaciğerin de temizlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur. Safra kesesi ve sindirim yolları için de yaralıdır.

Karahindiba Çayı

Zayıflamak için Karahindiba:

Hormonları dengeleyip tokluk düzeyini uzun tutması düşük kalori alımı sayesinde zayıflamak için de ideal bir besindir.

Kansızlık:

Demir, vitaminler ve proteinler açısından da oldukça zengindir. Bu nedenle de kansızlık için de doğal ve ideal bir besindir.

Yüksek Tansiyon:

Çok yüksek potasyum içermesi ve aynı zamanda da diüretik özelliğinin olması ve birleşmesi sonucu doğal tansiyon düşürücüdür.

Kanserden Korunma:

Karahindibanın içeriğinde bulunan vitamin C ve luteolin maddesi çok etkili bir antioksidandır. Aynı zamanda luteolin maddesinin kanser hücrelerini zehirlediği de iddia edilmektedir.

Karahindiba Çayı Nasıl Hazırlanır?

Karahindiba çayını aktarlarda kurutulmuş yaprakları ve kavrulmuş kökleri olarak iki şekilde bulabilirsiniz. Karahindibanın yapraklarını tek başına demleyip tüketebilirsiniz. Ancak tadının acılaşmaması için çok bekletmeden tüketilmesi gerekmektedir. Karahindiba çayını hazırlamak için köklerini kullanacaksanız başka baharatlar ile tatlandırabilirsiniz. Ancak yine de acılaşmaması için çok bekletmeden tüketmeniz gerekmektedir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ