Obez ve Zayıf Kişilerin Beyin Yapıları Farklı

İnsan Beyni Ağı Projesi kapsamında 1200 bireyin manyetik rezonans görüntüleme (MRI) sonuçları ve algısal test verileri yayınlandı.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde Montreal Nöroloji Enstitüsü ve Hastanesi’nin araştırmacılarının hazırladığı 1200 bireyin manyetik rezonans görüntüleme (MRI) sonuçları ve algısal test verileri yayınlandı. Bu veriler “İnsan Beyni Ağı Projesi” (Human Connectome Project) kapsamında sağlandı.

Daha önceki çalışmalarda sağ prefrontal korteksin hasar görmesinin daha fazla yeme davranışına neden olduğu tespit edilmişti. Bu araştırmada yüksek vücut kitel endeksine sahip (BMI) kişilerde; haz erteleme yetisi, görsel-mekansal algı, sözel hafıza konularında düşüş tespit edildi. Ayrıca yüksek BMI değerine sahip kişilerin sol prefrontal korteksin kalınlaşması sonucu sağ prefrontal korteksin incelmesi durumuna rastlandı.

Yüksek BMI değerine sahip kişilerde sol amigdalanın da hacmen büyüdüğü görüldü. Beynin bu bölümünün yiyecek uyaranlarına yönelik tepkilerde rolü olduğu düşünülmektedir. Yine bu kişilerde entorinal-parahipokampal yapıların hacminde de düşüş tespit edildi. Bu yapılar eylemsel hafıza ve içerikler arasında ilişki kurma yetileri ile ilişkilendiriliyor.

Obezite

Sonuç olarak; obez olmaya yatkın insanlar görsel yiyecek uyaranlarına karşı daha hassasken, kilo alma gibi yemek yemenin olumsuz içeriklerini dikkate alarak bunlara direnme yetileri de daha düşük oluyor.

Çalışmada incelenen deneklerin büyük bir bölümü de kardeşlerden oluşmuştu. Ayrı yumurta ve eş yumurta ikizleri de vardı. Bunun sebebi araştırmacıların gözlemlerinin kalıtımsal bağlantısını da inceleyebilmeleriydi. Araştırmacıların elde ettiği verilere göre bilişsel ve sinirsel birçok özelliğin obezite ile genetik bağlantısı olduğu görüldü. Yani, genlerin obezitedeki rolünün kendisini kısmen beyin anatomisi ve bilişsel işlevler üzerinde ortaya koyduğunu gösterdi.

Estonya’da Tartu Üniversitesi Psikoloji Enstitüsü araştırmacı ve çalışmanın yazarlarından Uky Vainik’e göre, obeziteye karşı müdahaleler sadece beslenmeye odaklı olmamalı, aynı zamanda da obezitenin içi içe geçtiği genetik nörodavranışsal profil de dikkate alınmalıdır. Bu şekilde müdahale edildiği takdirde bu kişilerin genetik yatkınlığına rağmen normal kiloda kalmaları sağlanabilecektir.

Makalenin diğer yazarlarından bir tanesi olan Dr. Alain Dagher ise çalışmayı şu şekilde özetlemektedir:

Bu çalışma insanlarda vücut ağırlığının kısmen idrak, karar verme ve güdülenmeyi içeren üst beyin sistemlerinin kontrolü altında olduğunu gösterdi. Buna ek olarak, yiyecek tüketimini düzenleyen beyin sistemlerindeki kişisel farklılıkların da orta düzeyde kalıtımsal olduğu ortaya koyuldu.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ