Vücut Kitle Endeksini Unutun, Bağıl Yağ Kütlesi Endeksine Merhaba Deyin!

Bir kişinin zayıf mı kilolu mu olduğunu belirlemede kullandığımız Vücut Kitle Endeksi hesaplamasına araştırmacılar yeni ve daha iyi bir yöntem geliştirdiler.

Vücut Kitle Endeksi yeni geliştirilen Bağıl Yağ Kütle Endeksi nedeniyle tarihe kavuşuyor…

Bir kişinin zayıf mı kilolu mu olduğunu belirlemede kullandığımız Vücut Kitle Endeksi hesaplamasına araştırmacılar yeni ve daha iyi bir yöntem geliştirdiler.

Bağıl Yağ Kütle Endeksi’ni geliştiren araştırmacılar bu yöntemin daha isabetli sonuçlar verdiğini söylüyorlar.

Bağıl Yağ Kütlesi Endeksi’nde kilonuz değil, boy ve bel çevreniz arasındaki oran önem teşkil ediyor. Araştırmacılar, bu hesapla bir kişinin vücut yağının sağlıklı olup olmadığının daha iyi anlaşabileceğini düşünüyorlar.

Vücut Kitle Endeksi

ABD Kaliforniya Cedars Sinai Tıp Merkezi’ndeki araştırma ekibinde bulunan Orison Wollcott çalışma hakkında bazı bilgiler paylaştı:

“Vücut yağ oranını belirlemek için karmaşık ekipmanlara ihtiyaç duyulmayan, daha güvenilir, basit ve ucuz bir yöntem geliştirmek istedik. Elde ettiğimiz sonuçlara göre yeni formülümüz çok sayıda denekte başarılı sonuçlar verdi.

Bağıl Yağ Kütlesi Endeksi, Vücut Kitle Endeksi de dahil olmak üzere şu anda tıp ve bilimde vücut yağlılığını ölçmek için kullanılan yöntemlerden daha iyi sonuç veriyor.”

3456 yetişkin hastadan elde edilen verilere göre, vücut dokularını ölçmek için en iyi yöntem olarak kabul edilen DXA vücut taraması sonuçları da Bağıl Yağ Kütlesi Endeksi’nin geçerliliğini desteklemektedir.

Bağıl Yağ Kütle Endeksi

Bağıl Yağ Kütlesi Endeksi (RFM) Nasıl Hesaplanır?

Hesap için sadece ihtiyacınız bir mezüre…

Erkekler için Bağıl Yağ Kütlesi Endeksi Hesabı:

64 – (20 x Boy / Bel Çevresi)

Kadınlar için Bağıl Yağ Kütlesi Endeksi Hesabı:

76 – (20 x Boy / Bel Çevresi)

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ