Spor Yapan Yönetici Kadınlar Daha Başarılı!

Son yıllarda şirketler çalışanlarına sağlıklı bir yaşam tarzı sağlayarak hem onların performanslarını hem de motivasyonlarını arttırarak daha sadık bir çalışan haline gelmelerini sağlamaktadırlar.

Kadınlar her zaman daha başarılı, ama spor yapanlar daha başarılı

Son yıllarda şirketler çalışanlarına sağlıklı bir yaşam tarzı sağlayarak hem onların performanslarını hem de motivasyonlarını arttırarak daha sadık bir çalışan haline gelmelerini sağlamaktadırlar.  Bu nedenle de Sports & Merits gibi firmalar ile işbirliği içine gitmektedirler. Yani çalışanlarını spora yönlendirmektedirler. Çünkü bilinmektedir ki spor yapmanın hayatımıza kattığı sağlıkla ilgili birçok olumlu etkileri olduğu gibi çalışma performansına da aynı şekilde olumlu etkileri vardır. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmalar da çeşitlilik kazanmıştır. Bunlardan bir tanesi de uluslararası denetim ve danışmanlık firması EY’nin spor ve liderlik arasındaki bağlantıya ve takım çalışmasına odaklanan araştırmasıdır.

Kadın Sporcular Küresel Liderlik Ağı

“Kadın Sporcular Küresel Liderlik Ağı” adı altında yapmış oldukları araştırma çalışmalarına göre;

EY’nin 821 üst düzey yönetici ile yaptığı ankete göre, üst düzey yönetici seviyesinde yer alan kadın katılımcıların yüzde 50’si, diğer kadın yöneticilerin yüzde 39 ile karşılaştırıldığında üniversite düzeyinde sporla ilgileniyor.

Ankete katılan orta kademe kadın yöneticilerin yüzde 90’ı, daha önce ilköğretim ya da üniversite hayatı süresince sporla ilgilenirken, bu oran üst düzey kadın yöneticilerde yüzde 96’ya ulaşıyor. Ayrıca, ankete katılan kadın yöneticilerin dörtte üçü, daha önce sporla ilgilenmiş kişilerin, daha önce sporla hiç ilgilenmeyenlere oranla ekip ruhuna katılım açısından daha başarılı oldukları konusunda görüş bildiriyor.

Üst düzey yönetici seviyesinde yer alan kadınların yüzde 67’si çalışan bir yetişkin olarak spor ile ilgilenirken, diğer kadın yöneticilerde ise bu oran yüzde 55.

Spor Yapan Kadın

Araştırmanın sonuçları;  spor yapan kadın yöneticilerin liderlik vasıflarını daha fazla geliştirdiklerini ve takım çalışmasında sporun kritik bir rol oynadığını ortaya koyuyor.

Bol sağlıklı ve sporlu günler.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ