Life Style

Sağlıklı ve Mutlu Olmak Zorundayız!

Hayatımızı çevreleyen zorundalıklarla boğuşurken esas görevimizi unuturuz. Tek ve gerçek görevimiz sadece sağlıklı olmaktır aslında. Sağlıklı olan beden ve zihinle mutlu olmak da kolaylaşır.
23 Ekim 2017,   1 Yorum
Sağlıklı ve Mutlu Olmak Zorundayız!

Hayatımızı çevreleyen zorundalıklarla boğuşurken esas görevimizi unuturuz. Tek ve gerçek görevimiz sadece sağlıklı olmaktır aslında. Sağlıklı olan beden ve zihinle mutlu olmak da kolaylaşır. Biz başka zorundalıklar yaratarak hayatımızı yokuşa süreriz.  Sonra da bundan şikâyet etmeye başlarız. Şikâyet ettiğimiz şey büyür büyür ve bizi ele geçirir. Bir baktığımızda hayatımıza sonradan üretilmiş birçok zorundalıkla yaşarken kendimizi tükenmiş, umutsuz, isteksiz ve mutsuz buluruz.

Yok mudur bunun çıkış yolu? Nereden başlamalı? Mutluluk bu kadar zor mu?

Bedeninde ağrılar varken mutluluğu ve yaşamın erdemli gayelerini düşünmezsin. O an sadece o ağrıyı dindirmek istersin. Bunun için de ağrı kesici alabilirsin belki. Bu ağrıyı keser ama ağrıya sebep olan duygusal veya fizyolojik sebepler hala orada durur. Sağlıklı değilsindir.

Sen bu dünyaya mutlu olmak için geldin. Oyunlar oynamaya geldin. Nereden çıktı bu mutluluğa engel olan sıkıntılar? Sadece senin eylemlerinden. Ne yersen O’sun. O zaman her yediğin lokmaya bir bakacaksın. Ne yiyorum ve ne çıkarıyorum. Bağırsaklarının sağlığı kimyasal olarak beynin fonksiyonlarında önemli bir rol oynadığı artık bilim adamları tarafından kanıtlandı. Seratonin, Dopamin hormonları bağırsak sağlığı ile ilgili ise demek ki her yediğimiz şey mutluluğumuzla ilintili. Seni mutlu edeni değil sana mutluluk vereni yiyeceksin. Canlı olmak için canlı yiyeceksin. Bu seni sakinleştirecek. Sen sonsuz ve ebedi kaynaktan geldin. Mutluluk sensin. Ve sen yanlış beslenerek, bedenine yabancılaşarak bunu unuttun. Tekrar bunu hatırlaman gerekir. Bunun için sadeleş, doğadan gelen yiyeceklerle bedenini besle, o zaman kendi doğana ve mutluluğuna ulaşacaksın.

Yoga

 Doğal yiyeceklerle beslediğin bedeninin aynı zamanda harekete de ihtiyacı olacak. Evren dinamiktir. Sen statik durdukça mutluluk senden uzaklaşır. O nedenle harekete geç. Bedenini esnetmeye başla. Sakin, uyumlu ve düzenli uygulanan yoga teknikleri ile esnettiğin bedeninle zihnin sakinleşecek.

Sen mutluluğa doğru koştukça mutluluk senden kaçar. Onu yakalamaya çalışmak yerine sadece onu hisset. Çünkü o dışarıda olan bir olgu değil. O içerden bir kaynak. O kaynağa ulaşman ise senin bedenine iyi davranmanla oluşacak. Kendine değer vererek sağlıklı ve mutlu olmanın senin en doğal hakkın olduğunu bilmenle oluşacak. Senin bilinçlenmenle gerçekleşecek. Bu bilinç senin her zerrene yayılacak. Beden zihnin katılaşmış halidir. Senin zihninde ne varsa bedenine o yansır. Sen bildikçe bedenin buna uyum sağlayacak. Nefesinin her alış-verişinde hücrelerinde yankılanan o “ben mutluyum”  enerjisi zihninde yer edecek. Bol oksijenle yıkanmış ve arınmış beden sağlığına kavuşacak. Bundan daha büyük bir amaç olabilir mi?

Yoga

Biz bu dünyaya o faturaları ödemeye gelmedik. Bu kölelikten kurtulmanın, zincirleri kırmanın ve yeni bir hayata başlamanın tek yolu gerçek zorundalığımızın ne olduğunu unutmamamız. Bizler sat-çit-ananda= ebedi, bilinçli ve mutlu varlıklarız. Mutluluk bir seçimdir. Seçimlerimiz kaderimizi oluşturur. Bugün, şimdi mutluluk için adım atmak bizim kendimize doğru yaptığımız yolculukta en önemli andır.

Şimdi derin bir nefes al ve verirken "Sadece bugün var,  ben sağlıklı ve mutluyum" de, öyle ol!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın