Yetersiz Egzersiz Kanser, Kalp Krizi ve Diyabet Riskini Arttırıyor

Dünya Sağllık Örgütü'nün (WHO) açıklamasına göre yeterince egzersiz yapmayanlarda kanser, kalp krizi ve diyabet rkisleri artıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre; dünya nüfusunun hala dörtte biri yeterince egzersiz yapmıyor ve dünya genelinde bir buçuk milyara yakın yetişkin fiziksel olarak yeterince aktif olmadığı için de ölebilir.

Sağlık Örgütü'nün öncülük ettiği ve Lancet Global Health dergisinde yayımlanan araştırma, yaklaşık iki milyon katılımcıdan toplanan verilerle yapıldı.

Araştırmaya göre 2001 ila 2016 yılları arasında egzersiz yapanların sayısında az da olsa artış görülmesine rağmen ancak yine de dünya genelinde 2016 yılında her üç kadından biri ve her dört erkekten biri sağlıklı görülen fiziksel aktiviteye henüz ulaşamadı. Uzmanların açıklamasına göre ise haftada en az 150 dakika ya da yoğun bir programda ise haftada 75 dakika egzersiz yapılması gerektiği yönünde.

Egzersiz

Peki, en hareketsiz olan ülkeleri merak ediyorsanız;

Kuveyt, Suudi Arabistan ve Irak’ta yetişkin nüfusunun yüzde 50’den fazlasının hareketsiz bir yaşam sürdüğü belirtildi. Hastalıklara yakalanma riskinin de en yüksek olduğu ülkeler arasında.

ABD yetişkin nüfusun yüzde 40’ı, İngiltere’de yüzde 36 ve Çin’de ise yüzde 14’ü yeterli oranda egzersiz yapmıyor.

Araştırmada, fiziksel aktiviteleri arttırmanın ve egzersizin kas yapısını, kalbi, nefes alıp vermeyi geliştirdiği ve kemikleri güçlendirdiği, hipertansiyon, kalp krizi, felç, diyabet, depresyon ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini düşürdüğü görüldü.

Aslında harekete geçmeyi ertelemek için hiçbir bahanemiz olmamalı… Kendimiz için hatta bugünden başlamalıyız!

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: BBC

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ