Aynı Yemekler, Farklı Kaloriler

Sürekli salata tüketiyorum ama hala hiç kilo veremedim diyor musunuz? Belki de salatayı hazırlarken kullandığınız soslar ile bazı şeyleri hatalı yapıyor olabilir misiniz?

Sürekli salata tüketiyorum ama hala hiç kilo veremedim diyor musunuz? Belki de salatayı hazırlarken kullandığınız soslar ile bazı şeyleri hatalı yapıyor olabilir misiniz?

Paula Norris instagram hesabında (@movingdietitian)  “Farkı Bulun / Spot the Difference” diyor ve düşük ve yüksek kalorili yiyecekleri yan yana fotoğraflayarak bir yemeği nasıl daha düşük kalorili yapabileceğinize dair ipuçları veriyor.

Soslu ve Sossuz Salatalar

Soslu ve Sossuz Salatalar

"Yüksek kalorili soslar, çok fazla tahıl ve az sebze salatanın düşük kalorisini alıp bir risotto kadar kalorili bir yiyecek haline getirebilir."

Bol Proteinli Düşük Kalorili Öğünler

Bol Proteinli Düşük Kalorili Öğünler

Bu yemeklerden ikisi de sağlıklı ama amacınıza uygun olarak birisi sizin için daha iyi iken diğeri sizin için kötü olabilir. Yemeklerinizi amacınıza göre belirleyin. Bu çok önemli çünkü iyi yağlar vücudumuz için çok yararlı ve gerekli olsa da kalorileri toplandığında epey yüksek olabilir. Eğer kilo vermek istiyorsanız iyi yağların bile porsiyonuna dikkat etmeniz gerekir.

Kısaca Paula’ya göre kas geliştirmek için spor yapıyor iseniz birinci yemek daha kalorili olmasına rağmen sizin için doğru tercih olabilir diye belirtiyor.

Pilavlar

Pilavlar

Paula’ya göre pirinçten vazgeçmeden yapabileceğiniz küçük değişimler ile kalorinizi ayarlayabilirsiniz. Örneğin 1,5 bardak pirinç yerine yarım bardak esmer pirinç ile daha fazla bezelyeden sebzeden yararlanarak sağlıklı tabağınızı oluşturabilirsiniz.

Sağlıklı ama Küçük Porsiyonlar

Tavuk

İki fotoğraftaki tek fark birinde 200 gr. Tavuk varken diğerinde bu miktar 120 gr. Olarak azaltılmış durumda. Yine Paulo’ya göre porsiyonlarınızı küçülterek aynı zamanda yediğiniz tabağın boyutunu da küçülterek kendi gözünüzü de kandırabilirsiniz. Sağdaki tabak soldakinden bir boy daha küçük.

Pişirme ve Sunum Farkı

Izgara Tavuk

Birinci tabakta daha küçük parçalara ayrılmış ama 300 gr tavuk bulunurken diğerinde ise bu miktar 120 gr. Kadar . Birinci tabakta tavuklar yağ ile pişiriliyor ikincisinde ise ızgara ile. Birinci tabakta mayonez sos ve parmesan bulunuyor. İkincisinde ise sadece yoğurtlu, sarımsaklı hardallı bir sos ve içinde peynir ilavesi yok.

Malzeme Oranında Yapılan Ufak Değişiklikler

Meyve Tabağı

Paula’ya göre;  

"170 kalori çok gözükmese de ufak değişiklikler gün içine yayılırsa kilo almayla kilo verme arasındaki fark kadar fark yaratabilir. Günde üç kez 170 kalori azaltsanız haftada yarım kilo verirsiniz. Bu kadar basit."

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: boredpanda

 

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ