Plaza Çalışanlarının D Vitamini ile İmtihanı

Sizde de sürekli bir mutsuzluk, depresyon hali, halsizlik, unutkanlık, saç dökülmesi gibi şikayetler mevcut mu? Bütün gün kapalı ofiste, bilgisayar başında mı çalışıyorsunuz?

Sizde de sürekli bir mutsuzluk, depresyon hali, halsizlik, unutkanlık, saç dökülmesi gibi şikayetler mevcut mu? Bütün gün kapalı ofiste, bilgisayar başında mı çalışıyorsunuz?

Bu tür yakınmaların temelinde D vitamini eksikliğinin olduğu belirtiliyor. Gün boyu kapalı ortamlarda çalışanlar güneş ışınlarından yeteri kadar faydalanamıyor. Bu sebepten ötürü D vitamin eksikliği de kaçınılmaz oluyor.

Plaza Çalışanları

Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, D vitaminin vücudun genel sağlığı ve iyiliği için hayati önem taşıdığını belirtiyor ve şu açıklamalarda bulunuyor:

D vitamini eksikliği, ülkemiz dahil dünyanın birçok bölgesinde sık rastlanan güncel bir sağlık sorunudur. Ana kaynağı güneş  ışınları olan D vitamini, güneş ışınlarının cilde doğrudan yansıması sonucu vücutta üretilir. Besinlerde çok az miktarda bulunur. Bu nedenle gün boyu kapalı ortamlarda ya da ofislerde çalışanları bekleyen en büyük tehlikelerden biri D vitamini eksikliğidir.  D vitamininin vücutta bilinen en önemli görevi; kemik kütlesinin sağlanması ve korunmasıdır. Kemik dokusunun ana minerallerinden biri olan kalsiyum, D vitamininin varlığında kemiklere yerleşir. D vitamini ayrıca vücutta, sinir sisteminden, kasların çalışabilmesi ve bağışıklığın devam etmesine kadar önemli görevlerde bulunur.

Ofis Çalışanı Beslenme

Şehirleşme ile birlikte yüksek ve kapalı binalara hapsolma durumunda, vücut güneş ışınlarından yeteri kadar yararlanamıyor. D vitaminini vücutta sentezleyebilmek/üretebilmek için gündüz 11.00 ve 15.00 saatleri arasında, güneş kremi kullanmadan, ortalama 20 dakika direkt güneş ışığına maruz kalmak gerekiyor. Yaz aylarında güneş ışınlarından bolca yararlanabilmek için plaza çalışanlarına, öğle yemeklerini ofis dışında tercih etmelerini, işyerlerinde balkonu olanların da belirtilen saatlerde çay ve kahvelerini balkonda içmelerini öneriyorum. Pencere camından ultraviyole ışınlarının yüzde 90’ı geçmez. Bu yüzden cam arkasından güneşlenmenin D vitaminine katkısı sınırlıdır.

D Vitamini

D vitamini eksikliğinin ve yetersizliğinin son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde insülin direnci, obezite, yaygın kanser çeşitleri, kardiyo-vasküler hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları, otoimmün hastalıklar ve hatta depresyon ile ilişkilendirilmektedir.

Kilo Verme Sürecinde D Vitaminin Eksikliğinin Önemi” adlı daha önce hazırlamış olduğumuz yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ