Diyet ve Beslenme

Lahana, Brokoli ve Kıvırcık Lahana, Kanseri Nasıl Engelliyor?

Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda neden lahana, brokoli ve kale (kıvırcık lahana) gibi sebzelerin, bağırsak kanseri riskini azalttığını bulduklarını açıkladılar.
27 Ağustos 2018,   0 Yorum
Lahana, Brokoli ve Kıvırcık Lahana, Kanseri Nasıl Engelliyor?

Tükettiğimiz sebze ve meyvelerin vücudumuza yararları ve zararları ile ilgili bir sürü yazı okuyoruz. Özellikle bazı sebzelerin faydaları arasında kanser önleyici gibi maddeler de bulunmakta. Bu sebzelere örneklerden bir kaçı da lahana, brokoli...

En son okuduğum araştırmada bilim insanları yaptıkları araştırmalarda neden lahana, brokoli ve kale (kıvırcık lahana) gibi sebzelerin, bağırsak kanseri riskini azalttığını bulduklarını açıklamışlar.

Brokoli

İngiltere’deki Francis Crick Enstitüsü’nün uzmanlarına göre; sebzeler sindirilirken kanserle mücadele eden kimyasalların salgılandığını tespit etmişler.

Çalışmada fareler ve laboratuvar ortamında büyütülen bağırsakların zarında sebzelerin nasıl değişikliklere yol açtığı incelenmiş.

Bilim dergisi Immunity’de yayınlanan araştırmada;

Turpgillerden bitkilerin çok önemli olduğu vurgulandı. Uzmanlar, bu tür sebzelerin çiğnenmesiyle açığa çıkan indol-3-karbinol adlı bir kimyasalı inceledi.

Çalışmayı gerçekleştiren uzmanlardan Dr. Gitta Stockinger "Bu sebzeleri fazla pişirmeyin, yani brokolileriniz hamur gibi olmasın" dedi.

Bu kimyasal madde, sindirim sistemindeki yolculuğunu sürdürürken, midedeki asitler tarafından değişikliğe uğratılıyor.

Bağırsakların alt kısmına ulaştığında, bağırsak zarını yenileyen kök hücrelerin ve iltihaplanmayı kontrol eden bağışıklık sistemi hücrelerinin davranışlarını değiştiriyor.

Araştırmada, indol-3-karbinol yönünden zengin beslenmenin genleri nedeniyle büyük risk altında olan farelerde bile kanseri önlediği görüldü.

Böyle beslenilmediğinde de, bağırsak hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğaldığı görüldü.

Dr. Stockinger "Farelerde tümör oluşmaya başladığında bile uygun beslenmeye geçtiğimizde tümörün büyümesi durdu" diye ekledi.

Lahana

Aynı zamanda Stockinger yediği et miktarını azaltıp daha çok sebze tükettiğini de belirtiyor.

BBC’ye yaptığı açıklama ise;

Aldığımız beslenme tavsiyeleri sık sık değişiyor, çok kafa karıştırıcı bir şey. 'Bunu yemek faydalı' denmesi benim için yeterli değil. Bu çalışmayla moleküler düzeyde sistemin nasıl çalıştığını tespit ettik.

İngiltere Kanser Araştırma Vakfı'ndan Prof. Tim Key ise şöyle konuşt:;

Bu çalışma, brokoli ve lahana gibi sebzelerde bağırsak kanseri riskini azaltanın sadece lifleri değil, bu sebzelerde bulunan moleküller olduğunu gösteriyor. Bu sebzelerdeki moleküllerin insanlarda da aynı etkiyi yapıp yapmadığını görmek için yeni çalışmalar yapılması gerekiyor. Ancak bu arada daha fazla sebze tüketmek için çok fazla neden var.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: BBC

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın