Diyet ve Beslenme

Bayramda Beslenme Önerileri

Bayramı beslenme açısından hafif atlatabilirsek bayramdan sonra hayatımıza geri döndüğümüzde de kaldığımız yerden rahat bir şekilde devam edebiliriz.
21 Ağustos 2018,   0 Yorum
Bayramda Beslenme Önerileri

Bayram demek aile ziyaretleri, muhteşem sofralar, çeşit çeşit tatlılar demek… Bunlar aslında en keyifli zamanlar. Sevdiğimiz insanlarla kalabalık sofralarda muhabbet etmek, özlem gidermek en kıymetli anlarımız…

Bu güzel zamanları kendimize eziyet haline dönüştürmeden hafif atlatabilirsek bayramdan sonra hayatımıza geri döndüğümüzde de kaldığımız yerden rahat bir şekilde devam edebiliriz…

Bayram Sofrası

Genelde bayramlarda çok fazla bir şekilde tatlı tüketimi olması nedeniyle tatlıları takip eden öğünlerin hafif ama sağlıklı yiyeceklerden oluşması önemlidir. Özellikle kalp hastalığı, şeker hastalığı, tansiyonu olanlar için çok daha büyük risk taşıdığından bu kişilerin daha özenli olması gerekmektedir.

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dilara Koçak’tan bayram önerileri;

 • Ziyaretlere yürüyerek gidebilir, asansör yerine merdiven kullanabilirsiniz.
   
 • Şerbetli tatlılardan vazgeçemiyorsanız, bayram süresince mümkün olduğu kadar arzuladığınız miktarın yarısını yerseniz ve izleyen öğünde de sebze ağırlıklı beslenirseniz, daha az kalori almış olursunuz. İleride bu fazlalığı eritmek de daha kolay olacaktır.
   
 • Bayram ile birlikte yeniden tüketilmeye başlanılan alkol miktarında dikkatli olmak, karaciğer sağlığı için önemlidir.
   
 • Bayram sofrasında tüm yemek çeşitlerinden atıştırmak yerine, tabağa alıp onları bitirmeye çalışmak, ne miktar yendiğini görmeye yarar. Böyle yaparak, midenin yanında gözün doymasını da sağlamış olur. (Normalden küçük tabaklar da yardım eder.)
   
 • Bayram nedeniyle, çay, kahve, soda, meşrubat gibi normal günden fazla tüketilen sıvıların yanında, su tüketimini dengelemeyi hatırlamak da faydalı olacaktır.

Mutlu Bayramlar!

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın