Diyet ve Beslenme

Su İçmek İçin Doğru Zaman Nedir?

Su; vücudumuzun beden, ruh ve sinir sağlığının bir anahtarıdır. Su tüketmek özellikle şu yaşadığımız yaz günlerinde daha da önem kazanmaktadır.
15 Ağustos 2018,   0 Yorum
Su İçmek İçin Doğru Zaman Nedir?

Su; vücudumuzun beden, ruh ve sinir sağlığının bir anahtarıdır. Su tüketmek özellikle şu yaşadığımız yaz günlerinde daha da önem kazanmaktadır.

Peki, su içme zamanının da bir kuralı var mıdır? Yoksa her aklımıza düştüğünde hemen bir bardak su tüketmek faydalı mıdır?

Yemek Yerken Su Tüketilmemelidir!

Yemek Yerken Su

Yemek yeme esnasında su tüketmek her ne kadar zayıflamak, kilo vermek isteyenler için önerilse de aslında sindirim sistemine zarar vermektedir. Çünkü içtiğiniz su ile midenizdeki hidroklorik asidi seyreltip sindirimi de hızlandırmış oluyorsunuz. Ayrıca karnınızda şişkinlik, gaz problemleri oluşacaktır.

Yemek Yemeden Önce Su Tüketilmelidir!

Yemekten Önce Su

Uzmanların önerdiği ve yine kilo vermek isteyenlerin başvurduğu yemek yemeden önce su tüketimi sağlıklı bulunmaktadır. Yemekten yarım saat önce tüketmiş olduğunuz su, tokluk hissi yaratıyor ve aç olmanıza rağmen normalden daha az yemek istiyorsunuz. Mide yorulmamış oluyor ve fazla kalori alınmıyor. Ama özellikle yemeden hemen önce değil, yarım saat öncesinde tüketilmesi öneriliyor.

Güne Su İçerek Başlayın!

Sabah Su İçmek

Uzmanlar güne sabahları su içerek başlamanın oldukça faydalı olduğunu söylüyor. Metabolizmanızı hızlandırıp, sindiriminize yardımcı olur. “Sabahları Güne Su İçerek Başlamak” adlı yazımızda detaylı bilgilere göz atabilirsiniz.

Ayakta Durarak Su İçmemelisiniz!

Ayakta Su İçmek

Duruş pozisyonu nedeniyle ayakta su içmek yarardan daha çok zarara sebep vermektedir. Duruş ve içiş şeklinden dolayı daha fazla oksijen alıp mide rahatsızlıklarından kalp ve akciğer rahatsızlıklarına kadar sağlık problemlerine sebebiyet vermektedir.

İdrar Rengi Koyulaştığında Su Tüketmelisiniz!

İdrar rengi vücudun su miktarının yeterli olup olmadığını kontrol edebileceğiniz bir yöntemdir. İçtiğiniz su miktarında idrarınız kokusuz ve renksiz ise bu şekilde devam edebilirsiniz. Eğer değilse miktarınızı 500 ml arttırarak tekrar kendinizi takibe alabilirsiniz. “Günde Kaç Lt. Su İçmeliyim?” adlı yazımızda detaylara bakabilirsiniz.

Bol Sporlu Ve Sağlıklı Günler!

Etiketler: suyun yararları

Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum eklenmedi.

Görüş Belirtmek İster misiniz?

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Bültenimize Kaydolun

Bültenimize Kaydolun

Spor, diyet ve yaşamla ilgili gönderdiğimiz blog bültenimize ücretsiz kayıt olmak için aşağıdaki formu doldurun.