Yeni Araştırma: Düzenli Egzersiz ile Akıl Sağlığı Bağlantısı

ABD'de 1,2 milyon kişinin katılımı ile yapılan araştırmada takım sporları, bisiklet sürme ve aerobik gibi egzersizlerin akıl sağlığı ile ilgili olumlu etkileri tespit edildi.

Düzenli egzersizin sağlığımıza kattığı olumlu etkileri ile ilgili çok çeşitli araştırmalar yapılıyor. Bu araştırmaları okudukça sizlerle de paylaşmak istiyoruz. Bunlardan bir tanesi olan “Bacak Egzersizleri Beyin Sağlığına İyi Geliyor” yazımızda İtalyan bilim adamlarının çalışmalarına değinmiştik.

Bugün paylaşmak istediğimiz araştırma ise ABD 1,2 milyon kişinin katılımı ile gerçekleştirilen ve yayınlanan araştırma sonuçları.

Çalışmalarda katılımcıların hem fiziksel aktivite düzeyleri hem de psikolojik durumları değerlendirildi. Bütün yapılan düzenli egzersiz ile ilgili araştırma sonuçları gibi bu çalışmada da haftada 3 ile 5 kez yapılan 45 dakikalık takım sporları, bisiklet sürme ve aerobik gibi egzersizlerin akıl sağlığı ile ilgili olumlu etkileri tespit edildi.

Bir ay boyunca egzersiz yapanlar, yapmayanlara göre 1,5 daha az "kötü gün" geçirdiklerini belirtti.

En olumlu etkiyi takım sporları, bisiklet ve aerobiğin yaptığı görüldü.

Araştırmaya göre; yaş ve cinsiyet gözetmeksizin ev işleri ve çocuk bakımı da dahil tüm fiziksel aktivitelerin akıl sağlığına iyi geldiği belirtildi.

Bisikletli Grup

Egzersiz Sıklığı ve Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

İki günde bir yapılan 30 ile 60 dakikalık fiziksel aktivitenin de en faydalı olduğu belirtildi.

Lancet Psychiatry” dergisinde sonuçlar yayınlandı. Yale Üniversitesi’nden Dr. Adam Chekroud’un dergide yayınlanan açıklamasına "Araştırmaya göre, ayda 23 kereden fazla ya da bir seferde 90 dakikadan fazla yapılan fiziksel aktivitenin akıl sağlığına olumsuz etkisi var." açıklamasında bulundu.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ