Sağlıklı Yaşam ve Spor

Her Gün Yapmamız Gereken 4 Hareket

Bedensel sağlığınıza katkı sağlayacak ve sizi forma sokacak kısa bir zaman ayırıp uygulayabileceğiniz 4 tane temel hareketten bahsetmek istiyoruz.
13 Ağustos 2018,   0 Yorum
Her Gün Yapmamız Gereken 4 Hareket

Egzersiz hem fiziksel sağlığımız için hem de kanıtlanmış olarak ruhsal sağlığımız için hayatımızda olmak zorunda… Eğer ki bir şekilde zaman ayıramıyorsanız, motivasyonunuz yoksa ya da başka sebeplerden dolayı egzersiz yapamıyorsanız en azından bedensel sağlığınıza katkı sağlayacak, sizi forma sokacak ve fit bir görüntüye kavuşmanızı kolaylaştıracak kısa bir zaman ayırıp uygulayabileceğiniz 4 tane temel hareketten bahsetmek istiyoruz:

Single Leg Stretch Hareketi

Single Leg Stretch Hareketi

Yere sırt üstü olacak şekilde uzanın. Baş ve omuzunuzu yerden hafifçe kaldırın. Sağ bacağınızı dizden bükün ve elleriniz ile dizinizi tutun. Sol bacağınızı düz olacak şekilde yerden kaldırın. Karın kaslarınız sıkılı bir şekilde nefes verin ve tuttuğunuz bacağınızı ileriye uzatın. Diğer bacağınızı kendinize doğru çekin. Bu hareket ile karın kaslarınızı çalıştırmış olacaksınız.

Single Straight Leg Stretch Hareketi

Single Straight Leg Stretch Hareketi

Bu egzersiz için de yere sırt üstü olacak şekilde uzanarak başlayın. Başınızı ve omuzunuzu hafif yerden kaldırın. Sağ bacağınızı yerden kaldırarak düz bir şekilde kendinize doğru çekin. Sol bacağınız ise düz olacak şekilde yerden yavaşça kaldırın. Karın kaslarınız sıkı olacak şekilde nefes vererek sağ bacağınızı ileriye doğru uzatın ve bu sefer sol bacağınızı kendinize doğru çekin. Bu hareket sayesinde;

 • Karın kaslarınızı çalıştırırsınız.
 • Pelvisinizi sabit tutmaya zorlar.

Swimming Hareketi

Swimming Hareketi

Yere yüz üstü olacak şekilde uzanın. El ve kollar dümdüz bir şekilde öne uzanmış ve avuç içleri de yere bakacak şekilde pozisyonunuzu alın.

Karın kasları sıkılı bir halde sağ kolunuzu ve sol bacağınızı yukarı doğru kaldırın. Ardından bacak ve kolumuzu aşağıya indirin. Bu sefer diğer tarafınıza geçip hareketi tekrarlayın.

Hareketi sırası ile yüzer gibi kaldırıp indirerek hareketinize devam edin. Bu hareket sayesinde;

 • Sırt, bel ve kalça bölgemizi çalıştırmış oluruz.
 • Kol ve bacaklarımızı çalıştırırız.
 • Koordinasyonumuz gelişir.
 • Tüm vücut kaslarımızı çalıştırırız.

Superman Hareketi

Superman Hareketi

Yere yüz üstü bir şekilde uzanın. Ellerinizi ve kollarınızı düz olacak bir şekilde uzatın. Aynı anda kollarınızı ve bacaklarınızı hafifçe yukarı kaldırın. Tüm vücudunuzun gerildiğini hissedin. Biraz bu pozisyonda bekledikten sonra yavaşça başlangıç pozisyonuna geçin. Sonrasında hareketi tekrarlayın. Bu hareket sayesinde;

 • Alt sırt bölgesini güçlendirir.
 • Omurgayı destekler.
 • Sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olur.
 • Karın bölgesinin çalışmasına yardımcı olur.
 • Çekirdek bölgesini güçlendirir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Haftalar!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın