Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Düzenli egzersiz yapanların merak ettikleri konulardan bir tanesi de spor öncesi ve sonrası beslenme konusudur.

Düzenli egzersiz yapanların merak ettikleri konulardan bir tanesi de spor öncesi ve sonrası beslenme nasıl olmalıdır?

Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?

Spor öncesi beslenme tamamen kişinin spor yapma amacına bağlıdır. Mesela kilo vermek ile ilgili bir sıkıntınız yok ve sadece kas ve hacim kazanmak istiyorsunuz o zaman spor öncesi, sporda maksimum efor sarf etmek için kendi kilonuzun 3 katı (50 kilo 50x3=150 gram) karbonhidrat ve kilonuzun 2 katı (50x2=100 gram) protein miktarı tüketmelisiniz.

Ancak kilo verip zayıflamaya yönelik çalışma yapıyor iseniz o zaman;

Zayıflamak için spor öncesi beslenme

Yukarıda ki örneğimiz tamamen vücut geliştirme sporu içindir. Eğer ki hedefiniz zayıflamak ise ağırlıklı olarak protein menünüz olması gerekir ama bu değil ki zayıflamak için spor öncesi beslenme listenizden karbonhidrat içeren besinleri çıkarın. Az da olsa karbonhidrat tüketmelisiniz, çünkü karbonhidrat içeren besinler size enerji verecektir ve antreman süreniz uzayacaktır.

Fitness

Spor Öncesi Beslenme Listesi

Spor öncesi beslenme listesine karbonhidrat açısından zengin ve yağ oranı düşük olarak tatlı patates, haşlanmış patates, kepek makarna, pirinç lapası, bulgur pilavı ve spor öncesinde enerji ve karbonhidrat açısından zengin olarak meyvelerden muzu tüketebilirsiniz.

Spor öncesi beslenme listesine protein açısından zengin olarak tavukgöğsü, somon balığı, dana biftek, steak köfte gibi besinleri ekleyebilirsiniz.

Spor öncesi beslenme

Bu spor öncesi beslenme listesini kilo problemi olanlar ve zayıflamak isteyenler de kesinlikle kullanabilir yukarıda verilenlere ek olarak zayıflamak için spor öncesi beslenme listesine filtre kahveyi eklemezsek olmaz. Filtre kahve en doğal yağ yakıcıdır zayıflamak isteyenler için mucizevi bir içecektir. Spordan en az 1 saat önce beslenmemizi yapmış olmamız gerekir. Ayrıca yağ yakan baklagiller listemize de göz atabilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ