Afterburn Etkisi Nedir? Nasıl Çalışır?

Herkesin hayali oturduğu zaman da vücudunun yoğun yağ yakıp kalori harcamasıdır. Aslında bu mümkün ama sadece sürekli oturarak değil.

Yağ yakmaya Devam Et!

Herkesin hayali oturduğu zaman da vücudunun yoğun yağ yakıp kalori harcamasıdır. Aslında bu mümkün ama sadece sürekli oturarak değil. Yaptığınız egzersiz sonrasında da yağ yakmaya devam edebilirsiniz… Nasıl mı? Afterburn etkisi yani EPOC…

Afterburn etkisi, egzersiz sonrası ortaya çıkan ek enerji harcamasıdır. Teknik olarak excess post - exercise oxygen - consumption yani EPOC olarak geçmektedir,  yani aşırı egzersiz sonrası eksik kalan oksijeni vücudun artan oksijen alımı olarak düşünülebilir.

Normalde vücut gerekli olan enerjisini oksijen yardımıyla karbonhidrat, yağ ve proteinleri enerjiye çevirerek sağlar. Egzersize başladığınızda ise kalp ritminin artması ile beraber kan dolaşımı hızlanacak ve enerji harcanmaya başlayacak. Vücudun kullanabileceği karbonhidrat, yağ ve proteinler yetersiz kalmaya başlayacak ve gerekli olan enerji ihtiyacına cevap veremeyecek. Sebep ise yeterli oksijenin olmamasıdır. Burada artık anaerobik soluma devreye girecektir. Oksijensiz ortamda üretilen enerji sonunda vücutta laktik asit oluşturur, Laktik asit kaslardan alınarak karaciğerde enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere parçalanır ve enerji bu şekilde sağlanır. Vücutta biriken laktik asit de daha sonra vücuttan atılmak üzere depolanır. Afterburn etkisi de laktik asidin birikmesinden sonra ortaya çıkar. 

Afterburn Etkisi

Egzersizin bitti. Şimdi vücutta neler yaşanacak ve bu laktik asit vücuttan nasıl atılacak?

Vücut öncelikle tükenmiş olan enerji depolarını ve yapı taşlarını yerine koymaya çalışacaktır ve biriken laktik asidi de vücuttan atmaya. Laktik asidi depodan alıp karaciğere taşıyıp karaciğerde yakmaya başlayacaktır. Bunu da oksijenli ortamda gerçekleştirecektir. Bu işlem sizin yağ yakmanıza ve afterburn etkisi oluşturmanıza sebep verecektir.

Bu süreç ne kadar daha devam edecek derseniz bu tamamen yapmış olduğunuz egzersiz türüne ve yoğunluğuna, metabolizma hızınıza, cinsiyetinize ve yaşınıza bağlı olarak değişmektedir. Etkisi ise 45 dakika ile 48 saat devam etmektedir.

Her yapmış olduğunuz antreman sonrasında afterburn etkisi yaratamazsınız. Afterburn etkisinde devam eden oksijen tüketimi sayesinde daha fazla kalori harcarsın ve kilo verme hızını arttırırsın. Afterburn etkisinde karbonhidrat yakımı yerine yağ yakımını sağlar ve yağ depolarını boşaltmaya başlarsın.

Afterburn Etkisi

Peki nasıl bir egzersiz programı afterburn etkisi oluşturur?

  • Yüksek yoğunluklu olmalı
  • İdman süresi. İdeal idman süresi 35 - 80 dakika arasındadır.
  • Aralıklı çalışma. 30 dakika sürekli koşu yerine 1 dakikalık yoğun 20 setlik koşu yapan iki sporcu arasındaki egzersiz sonrasındaki tüketilen oksijen miktarı ve kalori sonuçları aralıklı egzersiz yapan 15 L oksijen ve 75 kalori iken, sürekli egzersiz yapan da durum 6,9 L oksijen ve 34,5 kalori olarak tespit edilmiştir.

Yapacağınız antremanlarda bisiklet tercih ediyorsanız gün içinde yapacağınız antremanı bölerek afterburn etkisini arttırabilirsiniz.

Programınızda ağırlık çalışması varsa öncesinde çalışacağınız 10 dakikalık kardiyo ile afterburn etkisini yine arttırabilirsiniz.

Bol sporlu ve sağlıklı günler.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ