Dünyanın En Sağlıklı Şehirleri

Ev kiralama sitesi Spotahome tarafından gerçekleştirilen sıralamada dünyanın en sağlıklı 10 kentinden 8'ini Avrupa kıtasındaki şehirler almış bulunuyor.

Yaşadığınız şehrin sağlıklı olduğunu düşünüyor musunuz? Şehrin sağlıklı olması için kriterler neler olmalıdır?

Ev kiralama sitesi Spotahome tarafından gerçekleştirilen ve Dünya genelinde 89 kentin çeşitli uluslararası açık kaynak verileri ile incelenmesi sonucu sıralamada dünyanın en sağlıklı 10 kentinden 8’ini Avrupa kıtasındaki şehirler almış bulunuyor.

Değerlendirmeler puanlama sistemine göre yapılmış. Kentlerdeki yeşil alanlar, spor tesislerinin kalitesi, hava ve su kirliliği, ortalama ömür beklentisi, obezite oranı, iş-özel hayat dengesi gibi 10 tane madde kriterleri oluşturmuştur.

OECD Sağlık Endeksi, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerinin yanı sıra kentlerde kişi başına düşen fast food restoranlarını verilendirebilen TripAdvisor gibi sitelerden de yararlanmıştır.

Amsterdam

Buna göre oluşan puanlamada dünyanın en sağlıklı şehri Amsterdam olmuştur. Amsterdam’ın 10 kriter üzerinden puanı 6,97 olmuştur. Amsterdam’ı Oslo ve Münih kentleri takip etmiştir.

Peki, ülkemizde durum nedir diye merak ediyorsanız;

İstanbul 3,46 ortalama puan ile sondan ikinci olmuş. Bursa 4,61 puan ortalaması ile 72. sırada, İzmir ise 3,79 puan ile 83. sırada yer almış.

Bursa’nın hemen üzerinde 71. Sırada İskoçya’nın Edinburgh kenti, 62. Sırada Paris; 54. Sırada New York, 52. Sırada Barcelona ve 40. Sırada Londra yer almış.

İstanbul

İstanbul’un düşük puan aldığı kriterler; yeşil alanların oranı, iş-özel hayat dengesi, elektrikli otomobil şarj etme noktalarının sayısı ve yetişkinlerdeki obezite oranları.

İstanbul’un İzmir ve Bursa’dan daha az aldığı puan kriteri ise yeşil alanlar bölümü. Bursa buradaki puanlamada 8,28; İzmir 4,9 puan alırken İstanbul için sadece 1,32 puan olmuş.

İzmir

İtalya’nın Roma ve Milano kentleri ise 36 ve 61. sıralarda yer alırken İtalyan haber ajansı Ansa değerlendirmenin sonucunu “acı not” olarak belirtmiştir.

Listenin ilk ve son 10’unu merak ediyorsanız;

Dünyanın En Sağlıklı 10 Şehri:

1. Amsterdam (Hollanda)

2. Oslo (Norveç)

3. Rotterdam (Hollanda)

4. Münih (Almanya)

5. Berlin (Almanya)

6. Tallinn (Estonya)

7. Adelaide (Avustralya)

8. Viyana (Avusturya)

9. Perth (Avustralya)

10. Helsinki (Finlandiya)

Son 10:

80. Kuala Lumpur (Malezya)

81. Manchester (Birleşik Krallık)

82. Kahire (Mısır)

83. İzmir (Türkiye)

84. Bogota (Kolombiya)

85. Mexico City (Meksika)

86. Sao Paulo (Brezilya)

87. Şanghay (Çin)

88. İstanbul (Türkiye)

89. Casablanca (Fas)

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: BBC Türkiye

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ