Sıkı Karın Kaslarının Temelinde Yatan Besinler

Karın kasını yapmak maalesef sadece egzersizden geçmiyor. Dikkatli ve düzenli bir beslenme programını da beraberinde yürütmek gerekiyor.

Karın kasları mutfakta inşa edilir. (Abs are made in kitchen.)

Karın kasını yapmak maalesef sadece egzersizden geçmiyor. Bunun yanında beslenme de oldukça büyük önem taşıyor. Dikkatli ve düzenli bir beslenme programını da beraberinde yürütmek gerekiyor.

İstenilen karın kaslarına sahip olabilmek için vücudumuzdaki yağ oranımızın az ve kilomuz ile orantılı olması gereklidir. Bazı yiyecekler de düşük yağ oranlarına sahip olduğu için kaslarımızın düzgün bir şekilde gelişmesini sağlar.

Beslenme ve diyet uzmanları tarafından karın kasları için yararlı olan besinler;

Elma:

Elma

Spor yaparken çok fazla enerji harcadığımızda bazen yağ oranımız yüzde 5 ile 8 oranında gerileyebilmektedir. Bu durumlarda ise açlık hissimiz ortaya çıkar. Karın kası için çok düşük kalori içeren diyetlerde açlığımızın giderilebilmesi için ara öğünlerimize elmayı dahil edebiliriz. Çünkü elma düşük kalorisi ve şeker oranı ile de spor sırasında ve sonrasında hissettiğimiz açlığımızı ortadan kaldırdığı gibi bize enerji de verir.

Balık:

Balık

Balığın Omega-3, kalsiyum ve protein açısından zengin oluşu genel anlamda da çok değerli bir besin kaynağı haline getirmektedir. Uzun süreli tokluk hissi vermesi nedeniyle de öğle ve akşam yemeklerinde ızgara şeklinde tüketilebilir.

Badem:

Badem

Amerika'da yapılan araştırmalar sonucunda günde 17 tane tüketilen bademin kilo vermeye yardımcı olduğu  belirtilmiştir. Çiğ, kavrulmamış ve tuzsuz bademin kaliteli protein içermesi ve sağlıklı yağlardan zengin olması nedeniyle kişiyi daha uzun süre tok tutmaktadır. Ayrıca lif oranı yüksek olduğu için bağırsak hareketlerini de artırmaktadır. Spor öncesi ve sonrasında badem yiyerek karın kası gelişimine yardımcı olabiliriz.

Yumurta:

Yumurta

Besin değerleri nedeniyle yüksek tokluk hissi vermesi nedeniyle kilo vermenize yardımcı olur. Yapılan araştırmalar neticesinde sabah kahvaltısını yumurta, peynir, zeytin ile yapan kişiler ile simit, yoğurt ve krem peynir yapanlar arasında yumurta yiyenlerin daha uzun süre açlığa dayandığı çıkmıştır. Öğle yemeği ve 36 saat sonrasına kadar diğer gruba göre daha az yemek tükettikleri gözlenmiştir. Uzman diyetisyenler, karın kası diyetlerinde kalsiyum kaynağı olarak da genelde süt yerine yumurtayı önermektedirler.

Peynir:

Peynir

Protein, kemik ve kas gelişimini sağlamaya oldukça faydalıdır. Aynı zamanda uzun süre tokluk hissi vermesi nedeniyle de kilo kaybına ve vücuttaki yağ oranının azalmasına da yardımcı olmaktadır. Peynirde bulunan çok yüksek miktardaki protein sayesinde de karın kasları bölgesindeki kasların gelişimini sağlayabiliriz.

Tavuk ve Kırmızı Et:

Tavuk ve Kırmızı Et

Karın kaslarının gelişiminde öğünlerde tüketebileceğimiz ızgara şeklinde tavuk veya kırmızı et önemlidir.

Yulaf ve Fıstık Ezmesi:

Yulaf ve Fıstık Ezmesi

Protein alımının yüzde 30-40 oranında arttırılması 12 hafta gibi bir süreçte 5-6 kilo kaybedilmesi anlamına gelmektedir. Bu da karın kaslarının yapılanması için en önemli adımlardan biridir. Yulaf gibi lif bakımından zengin yiyecekler ile de sindirim sistemimize yarar sağlayarak kilo vermemizi kolaylaştırabiliriz. Fıstık ezmesinin de yağ oranı ve kalorisi yüksek olmasına rağmen kilo vermeye yardımcı olur. Tokluk hissini arttırır. İçeriğindeki yüksek protein ve tekli doymamış yağ içeriği sayesinde de enerji tüketimini arttırır.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ