Yağ Yakma Kapasitesini Artıran Domatesin Yararları Nelerdir?

Yaz günlerinde sofralarımızın vazgeçilmezi olan domates hem sağlığımıza kattığı birçok faydanın yanında yağ yakma kapasitemizi de arttırmaktadır.

Yaz günlerinde kırmızı rengi ve muhteşem tadı ile sofralarımızın vazgeçilmezi olan domates hem sağlığımıza kattığı birçok faydanın yanında hem de yağ yakma kapasitemizi de arttırmaktadır.

Günümüzde domates tüm dünyada yetiştirilmektedir. Binlerce farklı çeşit domates bulunmaktadır ve insan sağlığı için de oldukça önemlidir.

Domates oldukça farklı ve yüksek değerde vitamini içinde bulundurmaktadır. A vitamini, C vitamini ve K vitamini açısından oldukça zengindir. İyi bir potasyum, manganez, magnezyum, fosfor ve bakır kaynağıdır. Ayrıca domatesin diyet lifleri ve proteinleri mevcuttur. Likopen ise domatese rengini veren bir antioksidandır.

Domatesin yararları arasında obezite sorununu giderir, kalp hastalığı, diyabet ve kanser riskini düşürür, cilt ve saç sağlığına oldukça iyi gelmektedir.

Uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafıza ile ilgili sorunları giderir. Hücre zarları yapısının muhafaza edilmesine yardım eder.

Domatesin Yararları:

Domates

Domates ve Yağ Yakma Kapasitesi:

Domatesler, araştırmada vücudun yağ yakma kapasitesini yüzde 30’un üzerinde hızlandırdığı gösterilen amino asit karnitin üretimini teşvik ediyor.

Domates ve Sağlıklı Saçlar:

Domates, K vitamini açısından zengindir. Saçları güçlendirir ve parlaklığını sağlar.

Domates Maskesi

Domates ve Cilt Sağlığı:

Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için düzenli olarak domates tüketmekte fayda var. Derinin temizlenmesi ve kırışıkların giderilmesinde antioksidan özelliği önemli görevler üstlenir.

Domates ve Kemik Sağlığı:

Vücuttaki kalsiyum miktarını güçlendirilmiş sağlıklı kemiklerin korunmasına yardımcı olur.

Domates ve Bağışıklık Sistemi:

C vitamini açısından zengin olan domates, aynı zamanda yüksek antioksidan içeriği ve önemli vitamin ve mineral bileşenleri içermesi açısından bağışıklık sistemini güçlendirir.

Domates

Domates ve Prostat / Meme Kanseri:

Dünyanın farklı ülkelerinde yapılan birçok bilimsel araştırma sonucuna göre domatesin birçok kanser çeşidine karşı koruyucu özelliğinin olduğu ortaya konulmuştur. Bunların içerisinde  kolorektal kanser bulunmaktadır. Domatesin zengin miktarda içerdiği lifler kolorektal kansere engel olduğu otaya konulmuştur.

Amerikan Kanser Derneği’ne göre bazı çalışmalar domatesin içerdiği besinlerin insanları belirli kanser türlerinden koruduğunu, özellikle prostat, akciğer ve mide kanserine yakalanma riskini azalttığını açıklamıştır.

Domates Bahçesi

Domates ve Kalp Sağlığı:

İngiliz Beslenme Dergisi’nde yayınlanan Tufts ve Boston Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre likopenin en yüksek alınan alımı, sırasıyla, kardiyovasküler hastalık ve koroner kalp hastalığı insidansında neredeyse % 30’luk bir düşüş ile bağlantılıydı.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ