Deadlift Nedir, Nasıl Uygulanır?

Deadlift vücut geliştirmede en temel hareketlerden birisidir. Sadece vücut geliştirmede değil aynı zamanda futbol, beyzbol ve daha bir çok spor dallarında temel harekettir.

Vücudunuzun büyük bir bölümünü çalıştırabileceğiniz ve sinir sisteminiz ile kaslarınız arasında bir bağ kurabileceğiniz deadlift hareketini atletik bir performans için antreman programınıza koyabilirsiniz.

Deadlift Ne Demektir?

Deadlift Türkçe karşılığı aslında ölü yatan ağırlığı kaldırmaktır. İlk olarak bu hareket 6.yüzyılda Yunanistan’da vücut geliştirmek için kullanıldığı düşünülmektedir.

Deadlift Ne İşe Yarar?

Deadlift vücut geliştirmede en temel hareketlerden birisidir. Sadece vücut geliştirmede değil aynı zamanda futbol, beyzbol ve daha bir çok spor dallarında temel harekettir. Deadlift vücutta salgılanan testesteron hormonunu maksimum seviyeye yükselterek kasları baskı altına alır. Baskıya maruz kalan kaslar büyüme hormonunun etkisiyle normal zamanlardan daha farklı olarak büyümeye cevap verir.

Deadlift

Deadlift Nereyi Çalıştırır?

Deadlift arka adeleyi, kalçalarınızı, tricepslerinizi ,sırt ve trapezlerinizi çalıştırır. Hem sırt ve trapez çalışırken arka adele ve kalçalarınızı sıkılaştırmış oluyorsunuz. Kısacası bir hareket ile 5 bölgeyi de çalıştırmış oluyorsunuz.

Deadlift Nasıl Yapılır?

Dizleriniz bar'a yapışık olmalı, kalçanız dışarıda sırtınız dümdüz olmalı, ellerinizin avuç içi düz diğeri ise ters olmalı bunun sebebi ise bar'ı çok daha emin şekilde kavrayabilmenizdir. Omuzlarınız dik, yüzünüz karşıya doğru bakmalı. Yavaşça bar'ı dizlerinize sürterek yukarı çekin en yukarı geldiğinizde ise kalçalarınızı sıkın. Yeni başlayanlar hareketi tamamen öğrenene kadar kesinlikle hafif kilolar ile yapmalıdır çünkü sakatlanma riskleri doğurabilir.

Deadlift hareketinin yapılışı;

Ayrıca deadlift'in iki ayrı türü daha vardır. Bunlar sırası ile;

SUMO DEADLIFT

Sumo Deadlift Nereyi Çalıştırır?

Sumo deadlift yoğun olarak kalça, ön ve iç bacak kaslarını çalıştırır. Kadınlar için bu hareket çok faydalı olabilir. Eğer hareketi listenize eklerseniz kalçalarınızın kısa sürede şekil almasını bu harekete borçlu olursunuz.

Sumo Deadlift Nasıl Yapılır?

Sumo deadliftte bacak içlerimizi açıyoruz ve yerdeki barı tutuyoruz yine barın bacaklarımıza yapışık olması hareketi doğru yapmamız için önemlidir. Bar bacaklarımıza yapışık şekilde yukarı doğru kalkıyoruz ve kalktığımızda yine kalçalarımızı sıkıyoruz.

Sumo Deadlift’in hareketinin yapılışı;

ROMANIAN DEADLIFT

Romanian Deadlift Nereyi Çalıştırır?

Roman deadlift daha çok sırttaki kasları çalıştırır ve sırtın şekil almasını sağlar. Aynı zamanda arka bacak adeleyi de harekete geçirir.

Romanian Deadlift Nasıl Yapılır?

Romanian deadlift'in yapılışı normal deadlift'e çok benzer. Romanian deadliftte de bar dizlerimize ve bacaklarımıza yapışık olmalıdır yine yukarı doğru kalktığımızda maksimum kaslarda uyarı yapmak için kalçalarımızı sıkmalıyız.

Romanian Deadlift hareketinin yapılışı;

Dumbell Romanian Deadlift Hareketinin Yapılışı;

Tamamen romanian deadliftin yapılışı ile aynıdır.

Dumbell Romanian Deadlift’in

Deadlift’in yanı sıra antreman programınıza Plie Squat (Pile squat hareketine ait detaylar “Pile Squat Hareketi Nasıl Uygulanır?” adlı yazımızda mevcuttur.) hareketini de ekleyebilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ