Profesyonel İş Hayatında Yoga

Yoga tekniklerinin zorlu günlük yaşamda bozulmuş bedensel duruşun düzeltici etkilerini anlattım. Vücut duruşunun daha fazla farkına vararak düzelteceksin.

“Belimin ağrısından öldüm diye içeri girdi kadın. Bütün gün topuklu ayakkabılar üzerinde dört daire gezdik. Hiçbirini de beğenmediler. Oysa ki tam da istekleri gibiydi dairelerin fiziksel konumları. Off neydi ki sorun! Bari değseydi yorgunluğuma! Sadece belim de değil ağrıyan, migrenim de tuttu tabi bunun üzerine. Sanırım menopoz da eli kulağında. Bu da ekstra ateş basması ve sinir yapıyor son zamanlarda. Yoğun tempoda koştururken bazen yangın var diye bağırasım geliyor.

Genellikle erkeklerle çalışıyorum ofiste, bunu anlamaları çok zor, gerçi kadın arkadaşlarımla da paylaşmayız pek bunları. Cephede gibiyizdir, hepimizin elinde savaş baltaları. Herkes cephanesini kuşanmış, makyajını yapmış hazırdır savaşa. Dersin ki baktığında, kimsede hiç sorun, gerginlik, fiziksel ağrı yok.

Herkes bir maske ile dolaşırken kendi olmayı unutur. Bu maske yüzüne yapışır ve kendine bile samimi olmayı unutur. Ehhh ben bu dönen aynı plaktan sıkıldım. Durdurmak istiyorum ama nasıl? Kendimi nasıl tanıyabilirim, sinirimi öfkemi nasıl  yatıştırabilirim. Çalışmak zorunda olsam da bu zorundalığı nasıl zevkli hale getirip yaptığım işi mutlulukla yapabilirim? Bedenimdeki ağrıları dindirebilirim? Ben nasıl mutlu olabilirim?

diye sordu kadın...

Yoga dedim. Saf yalın. Sadece YOGA ile. Yoga tekniklerinin zorlu günlük yaşamda bozulmuş bedensel duruşun düzeltici etkilerini anlattım. Vücut duruşunun daha fazla farkına vararak düzelteceksin. Daha iyi bir fiziksel denge ve duruşa kavuşarak birçok rahatsızlığı önleyecek ve ortadan kaldıracaksın.

Yoga

Yanlış duruş alışkanlığı boyun, baş ve omuz ağrılarına neden olur, çünkü boynun doğal kavisi bozulmuştur ve senin de boynun ağrıyor. Ayrıca, çökük göğüs kafesi akciğerlerin tam çalışmasını engeller. Yetersiz solunum moral bozukluğuna, keyifsizliğe ve bıkkınlığa sebep olur. Nasıl nefes alıyorsun? "Sık ve kısa nefesler". Bu da sende işini sevmene engel oluşturuyor. Sonuç, keyifsiz ve isteksiz çalışıyorsun.

Çökmüş bel, öne doğru yatan leğen kemiği ve sırtın alt kısmındaki kısalmış ve gergin kaslar sırt ağrılarına yol açar. Yoga teknikleri sayesinde kazanılan doğru bedensel duruş tüm bu rahatsızlıkları giderecektir. Belinin ağrısına mutlak çözümdür yoga.

“Hadi canım" dedi! Ben de devam ettim! Bozuk bedensel duruş, kuyruksokumunun işlevsel bozukluğuna sebep olur ve kronik sırt ağrıları oluşur ancak  yoga duruşları sayesinde kuyruksokumu ve leğen kemiği omurgaya gerekli desteği sağlar ve sonuç dengeli bir omurga. Ayrıca, yoga duruşları aracılığıyla gelişen doğru ve dengeli bir bedensel duruş fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal dengeyi de sağlar dedim, gülümsedi.

Yoga

Karşına çıkan herhangi bir sorunda, ki bu iş hayatında her gün mutlaka karşılaştığın bir durum, tam bir sorunu daha hallettim demeden dakikasında diğeri ile yüzleşirsin. Omuzların yukarı kalkar, boynun sertleşir. Solunumun stresten dolayı kısa kısa ve sıktır. Kalbine sanki bir şey oturur ve boğazın düğümlenir. Bu durumda sağlıklı karar veremezsin, hormonlar altüst olur ve köşeye sıkışmış hissettiğinde ya saldırır ya da kaçarsın.

Maalesef bu iki durum da kaybetmene neden olabilir. Tam Yoga Nefesi ile kandaki oksijen oranını arttırarak sisteminde oluşan olumlu değişiklik bir anda zihninde kimyasalların dönüşmesine ve o an olayların gidişatını değiştirme kapasiteni arttırmana neden olacaktır. Birkaç özel teknik… Bunları öğrenmen ve aktif olarak gün içinde kullanman mucizeler yaratacaktır.

Yoga’nın kelime anlamında da bulunan "denge" hali ile günlük hayatının her saatinde ve her koşulunda denge içerisinde, "olduğun gibi olma" halini koruyabilmeni ve sürekli "savunma" veya "çatışma" hali gibi farklı kimliklere bürünmeni de engeller.  

Yoga ile iş hayatında fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal bir bütünlük sağlayarak tam olma, kendin olma halini yaşama şansın var…

Sports & Merits Üyeliğiniz ile Yoga Yapabileceğiniz Yoga Salonları

Seçim sizin! Başlangıçta sadece haftada bir gün ile başlayarak bile bu deneyimi kendin yaşayabilirsin. Kim ne derse desin, unutma; Kendi deneyimin en önemli referanstır…

Bol yogalı ve sağlıklı günler.

Yazar Hakkında

Türker Baloğlu

Türker Baloğlu

Spor, iyi beslenme, longevity, biohacking; özetle sağlıklı yaşama dair her konuyu kafasına takmış Sports&Merits kurucu ortağı.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ