Life Style

Profesyonel İş Hayatında Yoga

Yoga tekniklerinin zorlu günlük yaşamda bozulmuş bedensel duruşun düzeltici etkilerini anlattım. Vücut duruşunun daha fazla farkına vararak düzelteceksin.
16 Ekim 2017,   0 Yorum
Profesyonel İş Hayatında Yoga

“Belimin ağrısından öldüm diye içeri girdi kadın. Bütün gün topuklu ayakkabılar üzerinde dört daire gezdik. Hiçbirini de beğenmediler. Oysa ki tam da istekleri gibiydi dairelerin fiziksel konumları. Off neydi ki sorun! Bari değseydi yorgunluğuma! Sadece belim de değil ağrıyan, migrenim de tuttu tabi bunun üzerine. Sanırım menopoz da eli kulağında. Bu da ekstra ateş basması ve sinir yapıyor son zamanlarda. Yoğun tempoda koştururken bazen yangın var diye bağırasım geliyor.

Genellikle erkeklerle çalışıyorum ofiste, bunu anlamaları çok zor, gerçi kadın arkadaşlarımla da paylaşmayız pek bunları. Cephede gibiyizdir, hepimizin elinde savaş baltaları. Herkes cephanesini kuşanmış, makyajını yapmış hazırdır savaşa. Dersin ki baktığında, kimsede hiç sorun, gerginlik, fiziksel ağrı yok.

Herkes bir maske ile dolaşırken kendi olmayı unutur. Bu maske yüzüne yapışır ve kendine bile samimi olmayı unutur. Ehhh ben bu dönen aynı plaktan sıkıldım. Durdurmak istiyorum ama nasıl? Kendimi nasıl tanıyabilirim, sinirimi öfkemi nasıl  yatıştırabilirim. Çalışmak zorunda olsam da bu zorundalığı nasıl zevkli hale getirip yaptığım işi mutlulukla yapabilirim? Bedenimdeki ağrıları dindirebilirim? Ben nasıl mutlu olabilirim?

diye sordu kadın...

Yoga dedim. Saf yalın. Sadece YOGA ile. Yoga tekniklerinin zorlu günlük yaşamda bozulmuş bedensel duruşun düzeltici etkilerini anlattım. Vücut duruşunun daha fazla farkına vararak düzelteceksin. Daha iyi bir fiziksel denge ve duruşa kavuşarak birçok rahatsızlığı önleyecek ve ortadan kaldıracaksın.

Yoga

Yanlış duruş alışkanlığı boyun, baş ve omuz ağrılarına neden olur, çünkü boynun doğal kavisi bozulmuştur ve senin de boynun ağrıyor. Ayrıca, çökük göğüs kafesi akciğerlerin tam çalışmasını engeller. Yetersiz solunum moral bozukluğuna, keyifsizliğe ve bıkkınlığa sebep olur. Nasıl nefes alıyorsun? "Sık ve kısa nefesler". Bu da sende işini sevmene engel oluşturuyor. Sonuç, keyifsiz ve isteksiz çalışıyorsun.

Çökmüş bel, öne doğru yatan leğen kemiği ve sırtın alt kısmındaki kısalmış ve gergin kaslar sırt ağrılarına yol açar. Yoga teknikleri sayesinde kazanılan doğru bedensel duruş tüm bu rahatsızlıkları giderecektir. Belinin ağrısına mutlak çözümdür yoga.

“Hadi canım" dedi! Ben de devam ettim! Bozuk bedensel duruş, kuyruksokumunun işlevsel bozukluğuna sebep olur ve kronik sırt ağrıları oluşur ancak  yoga duruşları sayesinde kuyruksokumu ve leğen kemiği omurgaya gerekli desteği sağlar ve sonuç dengeli bir omurga. Ayrıca, yoga duruşları aracılığıyla gelişen doğru ve dengeli bir bedensel duruş fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal dengeyi de sağlar dedim, gülümsedi.

Yoga

Karşına çıkan herhangi bir sorunda, ki bu iş hayatında her gün mutlaka karşılaştığın bir durum, tam bir sorunu daha hallettim demeden dakikasında diğeri ile yüzleşirsin. Omuzların yukarı kalkar, boynun sertleşir. Solunumun stresten dolayı kısa kısa ve sıktır. Kalbine sanki bir şey oturur ve boğazın düğümlenir. Bu durumda sağlıklı karar veremezsin, hormonlar altüst olur ve köşeye sıkışmış hissettiğinde ya saldırır ya da kaçarsın.

Maalesef bu iki durum da kaybetmene neden olabilir. Tam Yoga Nefesi ile kandaki oksijen oranını arttırarak sisteminde oluşan olumlu değişiklik bir anda zihninde kimyasalların dönüşmesine ve o an olayların gidişatını değiştirme kapasiteni arttırmana neden olacaktır. Birkaç özel teknik… Bunları öğrenmen ve aktif olarak gün içinde kullanman mucizeler yaratacaktır.

Yoga’nın kelime anlamında da bulunan "denge" hali ile günlük hayatının her saatinde ve her koşulunda denge içerisinde, "olduğun gibi olma" halini koruyabilmeni ve sürekli "savunma" veya "çatışma" hali gibi farklı kimliklere bürünmeni de engeller.  

Yoga ile iş hayatında fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal bir bütünlük sağlayarak tam olma, kendin olma halini yaşama şansın var…

Sports & Merits Üyeliğiniz ile Yoga Yapabileceğiniz Yoga Salonları

Seçim sizin! Başlangıçta sadece haftada bir gün ile başlayarak bile bu deneyimi kendin yaşayabilirsin. Kim ne derse desin, unutma; Kendi deneyimin en önemli referanstır…

Bol yogalı ve sağlıklı günler.


Yazar Hakkında

  • Neslihan Gül

    Nisan 1972 İstanbul doğumludur. Eğitimini tamamladıktan sonra çeşitli özel banka ve özel firmalarda halkla ilişkiler konusunda görev aldı. Profesyonel iş hayatı devam ederken her şey yolunda gitmesine karşın içinde yaşadığı eksikliği yağlıboya resim çalışmaları yaparak, kısa öyküler yazarak ve çeşitli kişisel gelişim kitapları okuyarak doldurmaya çalıştı. Çeşitli yazarların bulunduğu öyküler kitabında bir öyküsü yayınlandı. Ancak iş hayatının stresinden kaynaklanan boyun fıtığı nedeniyle gevşeyebilmek için yogaya başlaması gerektiğini düşündü. Çeşitli çalışmalara katılmış olsa dahi gerginliği daha da arttı ve boyun fıtığı ameliyatı olması gerektiği söylendi. Bu dönemde bir kitapevinde kitap ararken karşılaştığı Yoga Academy Başlangıç DVD'sini gördü ve evde çalışmalarına başladı. Çok kısa bir süre içinde boyun fıtığı etkileri kayboldu. Hemen akabinde Paramahamsa Yogaçarya Maha Yogi Akif Manaf'ın çalışmalarına katıldı ve sadece bedensel değil, zihinsel ve ruhsal arayışını da sonlandırdı. Orijinal Yoga Sistemi'nin mucizevi faydalarını deneyimledikten sonra bu sistemi başkalarıyla paylaşmaya karar verdi. Yoga Academy'deki çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.

Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum eklenmedi.

Görüş Belirtmek İster misiniz?

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!