Diyet ve Beslenme

Porsiyon Kontrolünü Nasıl Sağlarsınız?

Diyetinizi zorunluluk değil de eğlenceli bir yemek oyunu gibi düşünürseniz daha kolay adapte olursunuz. Neyi, ne zaman, ne ile ne sıklıkta yemeniz gerektiğini öğrenmek hayatınızı kolaylaştıracaktır.
13 Temmuz 2018,   0 Yorum
Porsiyon Kontrolünü Nasıl Sağlarsınız?

Açken sen sen değilsin!

ABD'de yaşlanma konusunda araştırma yapan bir grup (NIA) olan Julie Mattison ve ekibi, yeme porsiyonlarımızı küçültürsek istediğimiz sağlıklı ve uzun yaşama ulaşabileceğimizi düşünüyor.

Uzun ve Sağlıklı Yaşamak Aslında Basit: Az Yemek” adlı yazımızda bu konu ile ilgili yapılan araştırmalardan bahsetmiştik.

Peki, porsiyon kontrolümüzü nasıl sağlayabiliriz?

Uzman Diyetisyen Elif Erkin’in vermiş olduğu porsiyon kontrolünü sağlayabileceğimiz bazı ipuçları:

Diyetinizi zorunluluk değil de eğlenceli bir yemek oyunu gibi düşünürseniz daha kolay adapte olursunuz. Neyi, ne zaman, ne ile ne sıklıkta yemeniz gerektiğini öğrenmek hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Ölçün:

Porsiyon Ölçme

Yedikleriniz size göre az geliyor olabilir ancak 1 kaşık, 1 kaşık daha derken ölçmediğiniz sürece ne kadar yediğinizden tam olarak emin olmanız mümkün değildir. Diyette yasak yoktur ama önemli olan porsiyon miktarıdır. Mutfağınıza bir tartı alarak işe başlayabilirsiniz. Böylelikle bir oturuşta 300 gram et tüketmek yerine kadınlar için yeterli miktar olan 90-150 gr aralığında et / tavuk / balık tüketebilirsiniz.

Çok acıkmayı beklemeyin. Yemeğe ne kadar aç oturursanız yediğiniz miktarı o kadar abartırsınız. Özellikle ‘sihirli 16.00’da ara öğününüzü atlamamak kilo vermenizi çok yardımcı olacaktır, bana güvenin. Ana öğünler öncesi açlığınızı kontrol altında tutmak için gün içerisinde dengeli ara öğünler yapın.

Tek Porsiyonluk Pişirin:

Tek Porsiyon

Kocaman bir tencere yemek hazırlarsanız, yiyeceğiniz miktar artabilir. Yemeğin cezbediciliğini bir kenara bırakıp, favori yemeğinizi tek porsiyonluk pişirmeyi deneyin. Böylece buzdolabınızı her açışınızda size göz kırpan, ye beni diye bağıran, ilk rafta göz hizanıza sinsice gizlenmiş fazla yemeğinize hayır demek zorunda kalmayacaksınız.

Küçük Tabakları Tercih Et, Gözünü Doyur:

Tabak Küçültmek

Biliyorum çok basit gelecek ama basit ve işe yarar olmasını istiyorsanız, deneyin! Ana yemeğinizi, salata veya tatlı tabağında servis edin. Yapılan birçok çalışma küçük tabakların kilo kaybına ve porsiyon kontrolüne yardımcı olduğunu gösteriyor. Ayrıca küçük tabaklara koyacağınız yemekler, tüm tabağınızı kaplayacağı için, psikolojik olarak dopdolu bir tabak yemek yemiş olmak, gözünüzün de doymasına yardımcı olacaktır.

Beyninizi Doyurun:

Zihinsel Açlık

Dikkatinizi dağıtacak dış etkenleri yok edin, masada oturun ve yemeğinize odaklanın. Böylece daha yavaş yiyecek, daha çok keyif alacak ve daha fazla doyacaksınız. Beynimizin yemek yediğini anlaması için 20 dakikaya ihtiyacı vardır. Ayakta veya başka bir işle ilgileniyorken 5 dakikada biten yemekler, beynimize doyum sinyallerinin gitmesini sağlamayacağı için, kendimizi hala aç hissedip ikinci tabağa geçme ve gereksiz kalori alma ihtimalimizi artıracaktır.

Alışkanlıklarınızı Değiştirin:

Bisiklet

Özellikle sosyal hayatınız yemek yeme üzerine ise porsiyon kontrolü çok daha zor gelebilir. Arkadaşlarınızla toplantılarınızı yemek yeme üzerine değil de beraber bisiklet sürme, bowling oynama gibi etkinliklerle değiştirebilirsiniz. Eğlenmek ve güzel vakit geçirmek yemek üzerine kurduğunuz algınızı değiştirecektir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın