Sağlıklı Bağırsaklar İçin Öneriler

İnsan bağırsağı yaklaşık olarak 1000 farklı bakteri barındırmaktadır. Bakterilerin çeşitlilik göstermesi sağlık açısından oldukça önemlidir.

Depresyonun dahi beyin kimyası ile değil, vücudun ikinci beyni olarak nitelendirilen bağırsaklarla alakalı bir durum olduğunu söyleyen Bahçeşehir Üniversitesi Fitoterapi Eğitim Koordinatörü Dr. Ümit Aktaş’a göre depresyondan korunmanın yolu, bağırsaklara yatırım yapmaktan, dolayısıyla bağırsaklardaki probiyotikleri artıracak beslenme şeklinden geçiyor. 

Obezite, rahatsız bağırsak sendromu ve diyabet gibi rahatsızlıklar bağırsaklardaki bakteri türlerinin azlığına bağlanıyor. Peki, bu bakteri türlerini artırmak için ne yapmak gerekmektedir?

Zayıflıkla Bağlantılı Bakteri

Zayıf insanlarda daha fazla sayıda Akkermansia adlı bakteri olduğu tespit edildi. Bu durum, bu bakterinin kilo almayı engelleyebileceği yönündeki iddiaların doğmasına neden oldu. Bu bakteriyi besleyecek yiyeceklerin başında ise kırmızı üzüm geliyor.

Lifli Besinler

Lifli Besinler

Yiyecek çeşidini artırmak bakteri türlerinin de arttırmaktadır. Vücuttaki yararlı bakteriler ise lifli besinlerden oluşmaktadır. Lif bakımından en zengin yiyecekler ise meyve, sebze ve tam tahıllardan oluşuyor. Sarımsak, yer elması, muz, elma, yaban mersini ve nohut Bifidobakteri gibi yararlı bakterileri besliyor.

Pazarlanan Probiyotiklere Karşı Dikkatli Yaklaşın

Bağırsaklardaki yararlı bakterileri beslediği iddiasıyla pazarlanan probiyotik ürünlerin uzun vadede bakteri çeşitliliğini artırdığına dair fazla veri bulunmuyor. Ancak probiyotiklerin küçük çocuklarda ve yaşlılarda iyi sonuçlar verdiği ve antibiyotik kullanımının ardından ortaya çıkabilecek mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi geldiği tespit edildi.

Mayalı Yiyecekler

Mayalı Yiyecekler

Kefir, turşu, pastörize edilmemiş sütten yapılma peynir gibi mayalı yiyeceklerin yararlı bakterileri beslediği biliniyor.

En Radikal Çözüm: Dışkı Nakli

Yararlı bakterileri zengin kişilerin dışkılarından alınan numuneler hastalık taramasından geçirildikten sonra alıcı kişiye naklediliyor. Bu nakil iki alıcının kalın bağırsağına veya burnuna bağlanan bir tüp yoluyla yapılıyor.

Bakteri enfeksiyonundan dolayı ciddi ishal sorunu yaşayan kişiler için hayat kurtarıcı bir işlem olmaktadır.

Kapsüllü Nakil

Dışkı nakli size uygun gelmiyor itici bir fikir gibi görünüyor ise kapsüllü nakil seçeneği olabilir. Yine sağlıklı kişilerden alınan dışkı dondurulup kurtulduktan sonra mide asidine dayanıklı kapsüllere konularak hap haline getiriliyor. Bu kapsül ise kalın bağırsağa yerleştirilip yararlı bakterilerin çoğalması sağlanıyor.

Prof. Dr. Karatay;

"Mutluluk hormonu olarak bildiğimiz serotoninin yüzde 90'ı bağırsaklarımızdaki dost bakteriler tarafından üretiliyor. Bu bağlamda lahana, karnabahar, turp, soğan, sarımsak gibi doğal probiyotikler ve doğal ev yoğurdu, doğal fermantasyon sirke, doğal turşu, şirden mayalı peynir gibi doğal probiyotikler sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz olarak hayati önem arz ediyor. Bunun için istikbal bağırsaklardadır."

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: BBC Radio4 The Curious Cases of Rutherford & Fry internet sitesi

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ