Metabolizmanızı Hızlandırabileceğiniz Baharatlar

Kilo vermemizi etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi metabolizma hızıdır. Metabolizma hızımızı arttırmak işimizi biraz da olsa rahatlatmaktadır.

Kilo vermemizi etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi metabolizma hızıdır. Metabolizma hızımızı arttırmak işimizi biraz da olsa rahatlatmaktadır.

"Metabolizma Hızı Nasıl Arttırılır?" adlı yazımızda metabolizma hızını etkileyen faktörlerden bahsetmiştik.

Yemeklerimizde kullanabileceğimiz baharatlar ile yiyeceklerimize hem lezzet katabiliriz hem de metabolizmamızı hızlandırmamıza yardımcı olabiliriz.

Araştırmalar baharatları beslenme rutinimize dâhil etmenin kalori ve yağ yakma potansiyelinin artmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kırmızı Acı Biber:

Kırmızı Acı Biber

Kırmızı acı biber içeriğindeki kapsaisinden dolayı metabolizmanızı oldukça hızlandırabilir. Kırmızı acı biberdeki kapsaisin bibere acı tadını veren maddedir. Bu madde oldukça iyi tanınmaktadır ve termojenik etkileri üzerinde uzun çalışmalar yapılmıştır. Kapsaisin maddesi vücut ısısını yükseltip metabolik hızınızı artırır. Araştırmalara göre kapsaisinden kaynaklanan bu termojenez etki metabolizmanızı yüzde 5 oranında artırabilir ve bu artış yemek yediğinizden sonra birkaç saat içinde de yükselmektedir. Kapsaisin aynı zamanda yağ yakımını yüzde 16 oranında artırabildiği ve vücudun yağ yakmasını sağladığı görülmüştür.

Zencefil:

Zencefil

Zencefil bitkisi şekerlemelerde, gazozlarda, manav reyonunda ve baharatlıklarda kurutulmuş olarak birçok şekilde bulunabilir. Keskin bir tadı olan bu bitki, sayısız farmakolojik özellikli bir antioksidan olduğundan ötürü çoğunlukla mide bulantısı ve sindirim sorunlarını azaltmak için kullanılmaktadır. Metabolizma hızlandırıcı olarak kullanımı gingerol adındaki maddeden gelmektedir. Gingerol maddesi kapsaisin ile benzer bir maddedir. Aşırı kilolu erkekler üzerinde yapılan son bir araştırma zencefil tüketiminin termojenezi, yani vücut içerisinde besinler metabolize edilirken oluşan vücut ısısını artırdığını göstermiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan diğer çalışmalar da beslenme düzeninize zencefili dahil etmenin metabolizmayı artırdığını, yağ sindirimini ve emilimini yükselttiğini göstermektedir.

Zencefilin diğer yararları için “Zencefil Aşkına” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Zerdeçal:

Zerdeçal

Zerdeçal, zencefilin botanik bir akrabasıdır ve genelde köri tozunda kullanılır. Hint mutfağında da yaygın bir içeriktir. Kurkumin bu altın sarısı baharatın aktif ana bileşenidir. Kurkumin bileşeni kalp hastalıkları, kanser, depresyon ve yaşa bağlı nörodejeneratif hastalıklarla mücadele de ve/veya korunmada yardımcı olabilecek güçlü antioksidan ve iltihap sökücü özellikler barındırmaktadır. Halen hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalara göre kurkumin tüketiminden kaynaklanan metabolizmayı destekleyici ve kilo verdirici etkileri, zerdeçalı ümit verici bir baharat yapmaktadır. Bir araştırma kurkuminin düzenli kullanımının direkt olarak insülin ve leptin direnç seviyelerini azaltarak kilo alımını ve toplam vücut yağını azaltabileceğini belirtmektedir.

Zerdeçalın diğer yararları için “Zerdeçal Mucizesi” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Tarçın:

Tarçın

Tarçın, tip 2 diyabeti olan kişilerin glikoz, trigliserit, “kötü” kolesterol ve toplam kolesterol seviyelerini düşürmede ve aynı zamanda tansiyonlarını düzenlemede yardımcı olabileceği için son zamanlarda araştırmacıların ilgisini çekmekteydi. Tarçının bu etkileri glikozun hücrelere iletilmesine yardımcı olarak insülinin çalışma şeklini taklit etmesi ve geliştirmesi yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Bu da tarçının metabolizmanız üzerindeki etkisini açıklamaktadır, yani vücudunuzun şekeri daha etkili bir şekilde işlemesine yardımcı olup yağ olarak depolanmasını azaltmaktadır.

Kimyon:

Kimyon

Kimyon dünya çapında yaygın olan bir baharattır. Burada bahsettiğimiz diğer baharatlar kadar metabolizma destekleyici etkileri üzerinde geniş araştırmalar yapılmamış olsa da, aşırı kilolu kadınlar hakkında yapılan son bir araştırma günlük kimyon alımının açlık kolesterol, trigliserit ve “kötü” kolesterolün kandaki düzeylerini düşürdüğünü ve “iyi” kolesterol olarak bilinen HDL’yi yükselttiğini göstermiştir. Araştırmada kilo, vücut kitle endeksi, bel çevresi ve yağ dokusunun da önemli derecede düşüş gösterdiği gözlemlenmişti. Bunun nedeni kimyonun bitki sterolleri denilen bitki bileşikleri içermesiydi ki bunların vücuttaki kolesterol emilimini engellediği bilinmektedir. Araştırmacılar kimyonun aynı zamanda tıpkı acı baharatların yaptığı gibi metabolik hızda geçici bir artış oluşturarak vücut ağırlığınızı düşürebileceğini söylemektedir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: Charlotte Martin

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ