Bosu Topu Egzersizleri

Yaptığımız egzersiz programlarının rutinini değiştirip biraz çeşitlilik katmak istersek BOSU topu ideal bir seçimdir. Bosu topu geleneksel balans topuna alternatif olarak geliştirilmiştir.

Yaptığımız egzersiz programlarının rutinini değiştirip biraz çeşitlilik katmak istersek BOSU topu ideal bir seçimdir.

Bosu topu geleneksel balans topuna alternatif olarak geliştirilmiştir. Açılımı ise “iki taraflı” anlamına gelir. Bir düz tarafı ve bir de yarım top şeklinde kıvrımlı tarafı mevcuttur. Yapacağınız egzersiz türüne göre hangi tarafı kullanacağınız değişmektedir. Kubbeli kısmı ile kardiyo egzersiz ya da alt vücut ve merkez kaslarını çalıştırmak isteyenler kullanır.  Düz tarafı ile üst beden egzersizlerini; crunch, spin gibi çalışılabilir.

Bosu topu daha dengeli olmanızı sağlar, bu dengenin sağlanması için de tüm vücudunuzu çalıştırır.

Push Up (Şınav) Hareketi

Bosu Topu Şınav

Bosu topunun düz kısmını çevirin. Topun iki yanından tutup göğüs hizasında tutun. Dümdüz şekilde uzanın, karın kasları sıkılı bir şekilde dizler kırılmadan şınav hareketini yapın. Bu egzersizle hem kollarınız hem omuzlarınız hem de karın kaslarınız çalışmış olacak. İki set şeklinde 10 kere uygulayın.

Mountain Climber (Dağa Tırmanış)

Mountain Climber (Dağa Tırmanış)

Bosu topunun düz kısmını kullanacaksınız.Her iki tarafından topu kavrayın ve push up pozisyonu şeklinde bacaklarınızı ileri geri hareket ettirin. 30 sn. devam edin.

Lunge Hareketi

Bosu Topu Lunge

Bosu topunun yuvarlak kısmı üst tarafta olacak. Bir ayağınızı topun üzerine 90 derece açı olacak şekilde yerleştirin. Diğer ayak arkada kalacak şekilde lunge pozisyonunu alın ve kendinizi sıkarak hareketi gerçekleştirin. Her iki ayak için 10 ar tekrar yapın.

Tek Bacak Kaldırma (Single Leg Romanian Deadlift)

Bosu Topu Tek Bacak Kaldırma (Single Leg Romanian Deadlift)

Bosu topunun yuvarlak kısmı yukarı gelecek. Bir bacağınızı bosun üzerine hafif dizden kırık şekilde tutun. Diğer bacak vücudunuz yere paralel olacak şekilde arkaya doğru uzatın. Bir süre kaldıktan sonra diğer bacağa geçin.

One Legged Bridge

Bosu Topu One Legged Bridge

Bosu topunun yuvarlak kısmı yukarı gelecek. Sırtüstü yatın ve iki ayağınız topun üzerinde olsun. Dizlerinizi bükerek önce bir ayağınızı kırın, diğer ayağınızı yukarı doğru uzatın. Kalça ile birlikte vücudunuzu yukarı kaldırın. Her iki taraf için de çalışın.

Plank

Bosu Topu Plank

Bosu topunun yuvarlak kısmı yukarı gelecek. Dirsekler topun üzerinde olacak şekilde plank pozisyonuna geçin. Tek bacağınızı arkadan kaldırabilirsiniz. Bu şekilde 30 sn. kalın.

Squat

Bosu Topu Squat

Bosu topunun yuvarlak olan kısmının üzerinde squat hareketi ile tüm vücut kaslarınız çalışmış olacaktır.

Sports & Merits spor üyeliği ile 70’e yakın spor merkezinde bosu topu ile egzersiz programına renk katabilirsin.

Sports & Merits üyeliğiniz ile bosu topu egzersizleri yapabileceğiniz yoga salonlarını görmek için tıklayın.

Sağlıklı ve sporlu günler.

Yorumlar

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ