Kilo Verme Süresinde D Vitamini Eksikliğinin Önemi

Sağlıklı beslenmeye devam edip egzersiz programınızı sıkı bir şekilde takip etmenize rağmen hala kilo vermede sorun yaşıyor iseniz D vitamin eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmeye devam edip egzersiz programınızı sıkı bir şekilde takip etmenize rağmen hala kilo vermede sorun yaşıyor iseniz D vitamin eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Çünkü D vitamini eksikliği kilo vermeye etki eden önemli unsurlardan bir tanesidir.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, D vitamini eksikliğinde kemik gelişimi ve bağışıklık sisteminin zayıflamasının yanı sıra enerji tüketim dengelerinin de etkilenerek yağlanmanın kolaylaştığını açıkladı.

D vitamini eksikliği, kemik gelişimi, bağışıklık sistemi, çocukların büyüme ve gelişimi için oldukça etkilidir. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda D vitaminin aynı zamanda kilo vermede de etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Taylan Kümeli

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli

Kilo vermek ya da mevcut kilomuzu korumak sanıldığı kadar zor değil. Önemli olan vücudumuzun ihtiyacını iyi bilmek. Ancak malesef kilo verirken eksik ya da kulaktan dolma bilgilerle hareket edebiliyoruz. Kilo verirken dikkat etmemiz gereken unsurlardan biri de D vitamini değerlerimiz. Özellikle kadınlarda sıklıkla yaşanan D vitamini eksikliği kilo vermeyi etkileyen unsurların başında geliyor. D vitamininin kalp, beyin ve pankreas gibi birçok organımızda özel reseptörleri var. D vitamini reseptörlerine sahip dokulardan biri de kaslarımız. D vitamininden mahrum kalan kaslar daha çabuk yoruluyor ve o kasların metabolizmaları bozuluyor. Bu durum da enerji tüketim dengelerini olumsuz etkileyerek, yağlanmayı kolaylaştırıyor.

dedi.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ