Kabak: Düşük Kalorisi Nedeniyle Sofraların Vazgeçilmezi

Sebze olarak bilinse de aslında içindeki tohumlardan dolayı meyve olan kabak vitamin, magnezyum, demir, potasyum açısından zengindir.

Kabaklar sebze olarak bilinse de aslında içindeki tohumlardan dolayı meyvedirler. İlk kullanımın M.Ö. 7000 - 5500 yılları arasında Meksika'da olduğu düşünülmektedir. Yerli Amerikalılar ise kabağı uzun ömürlü olması ve beslenme değerlerinin yüksek olması nedeniyle tercih ederlerdi. Şu anda altı kıtada yetiştirilmektedir ve 40'dan fazla çeşidi bulunmaktadır.

A, E, C, K vitaminleri ile magnezyum, demir, potasyum açısından zengindir. Bol lifli bir yiyecektir. Bir tane orta boy kabak günlük C vitaminin %50'sini karşılamaktadır.  Antioksidan içeriğini kabuğunda tuttuğu için kabuğunun soyulmaması tercih edilmelidir.

Kabak

Kabağın Faydaları Nelerdir?

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Kabak, büyük miktarda su ve karbonhidrattan oluşmaktadır. Çok az miktarda yağ içermesi nedeniyle kolesterol de içermediğinden kalp sağlığı için yararlıdır. Aynı zamanda içeriğinde yüksek miktarda magnezyum içermesi de kalp krizi, felç gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Yaz kabağı, geliştirilmiş kardiyovasküler sağlık ve doğal olarak kolestrolü düşürme kabiliyeti ile bağlantılı pektin içerir.

Yüksek Antioksidan ve C Vitamini İçerir

2006 yılında yapılan bir araştırmada, ham tohumların protein malnutrisyonu, serbest radikal hasarı ve oksidasyon ile ilişkili zararlı etkileri hafifletmekte etkili olduğu bulundu. Beta karoteni içermesi kansere neden olan kimyasal kirlenmenin bünyede oluşmasına izin vermez. C vitamini içerdiği için ağız ve akciğer kanserini engelleyebilir.

Potasyum Kaynağıdır

Bir fincan pişmiş kabak, günlük potasyum ihtiyacınızın %15'inden fazlasını verir. Bu değer normalde alınan vitamin takviyelerinden bile daha fazla bir miktardır. Potasyum ise kalp rahatsızlığı riskini azaltan unsurlardan bir tanesidir.

Kemik Sağlığına İyi Gelir

Kabağın içerdiği vitamin ve mineraller kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur. Özellikle magnezyum eklem sorunlarına yakalanma riskini azaltır. Osteoporoza karşı koruma sağlar.

Kabak Yemeği

Sindirime Destek

Araştırmalar kabağın, sindirim sistemi kanalında ülserle ilişkili semptomları ve sızdıran bağırsak sendromunu azaltabilecek anti-inflamatuar koruma sağladığını ileri sürüyor.

Kabak

Kalori ve Karbonhidrat Değeri Düşüktür. Zayıflamaya Yardımcıdır!

Kabak, düşük kalorilidir. En düşük karbonhidrat değerine sahip sebzelerden biridir. Bir oturuşta fazla tüketebileceğiniz sebzelerden bir tanesidir.

Göz Sağlığını Korur

Kabak, beta karoten ve luteini yüksek miktarda içerir. Lutein, körlüğe yol açan katarakt ve makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarını önlemede önemli rol oynamaktadır.

Fırında Yağsız Kabak Mücver tarifini denemek isteyenler için:

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ