Sağlıklı Yaşam ve Spor

Bacak Egzersizleri Beyin Sağlığına İyi Geliyor

Yapılan araştırmalra göre bacaklarını hareket ettirmeyen kişilerin beyninde sinir kök hücreleri azalıyor ve yeni sinir hücrelerinin oluşumu da yavaşlıyor.
30 Mayıs 2018,   0 Yorum
Bacak Egzersizleri Beyin Sağlığına İyi Geliyor

Her geçen gün egzersizin ve sporun hayatımıza ve sağlığımıza kattığı olumlu etkiler ile ilgili çalışmaları okuyoruz.

Bu araştırma sonuçlarından en son okuduğum İtalyan bilim insanlarının yaptığı açıklamalar.

Milano Üniversitesi ve Pavia Üniversitesi tarafından yapılan ve araştırma sonuçları Frontiers in Neuroscience dergisinde yayınlanan araştırmaya göre; bacaklarını hareket ettirmeyen kişilerin beyninde sinir kök hücreleri azalıyor ve yeni sinir hücrelerinin oluşumu da yavaşlıyor.

Sonuç olarak bacaklarını çalıştıran egzersizler sinir hücrelerinin oluşumuna katkıda bulunuyor.

Doğada Koşu Yapan Çift

Yapılan araştırmada, fareler 28 gün boyunca incelenmişler. Bacaklarını hareket ettirmeyen farelerin beyinlerindeki sinir kök hücrelerinde %70 azalma görüldüğü gibi yeni sinir hücrelerinin oluşumu da yavaşlamıştır.

Araştırmacılardan Daniele Bottai, İtalyan haber ajansı Ansa’ya yaptığı açıklamalarda;  "Farelerin arka bacaklarını hareket ettirmemesinin, beyin sağlığı için kritik önemde olan subventriküler bölgede yeni sinir hücrelerinin oluşumu sürecini nasıl etkilediğini analiz ettik" dedi.

Bottai, beynin bu bölgesinin, sinir kök hücrelerinin yeni sinir hücrelerine dönüştüğü alan olduğunu ve bu yüzden sağlıklı bir beyin yapısı için kilit önemde olduğunu vurguladı.

Bottai, araştırmada elde ettikleri bulguların tekerlekli sandalye kullananlar ve uzaya giden astronotlar gibi bacak hareketliliği kısıtlı kişilerin beyin sağlığını korumaya yönelik önleyici tedavilerin geliştirilmesine katkıda bulunabileceğini belirtti.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: BBC

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın