Bacak Egzersizleri Beyin Sağlığına İyi Geliyor

Yapılan araştırmalra göre bacaklarını hareket ettirmeyen kişilerin beyninde sinir kök hücreleri azalıyor ve yeni sinir hücrelerinin oluşumu da yavaşlıyor.

Her geçen gün egzersizin ve sporun hayatımıza ve sağlığımıza kattığı olumlu etkiler ile ilgili çalışmaları okuyoruz.

Bu araştırma sonuçlarından en son okuduğum İtalyan bilim insanlarının yaptığı açıklamalar.

Milano Üniversitesi ve Pavia Üniversitesi tarafından yapılan ve araştırma sonuçları Frontiers in Neuroscience dergisinde yayınlanan araştırmaya göre; bacaklarını hareket ettirmeyen kişilerin beyninde sinir kök hücreleri azalıyor ve yeni sinir hücrelerinin oluşumu da yavaşlıyor.

Sonuç olarak bacaklarını çalıştıran egzersizler sinir hücrelerinin oluşumuna katkıda bulunuyor.

Doğada Koşu Yapan Çift

Yapılan araştırmada, fareler 28 gün boyunca incelenmişler. Bacaklarını hareket ettirmeyen farelerin beyinlerindeki sinir kök hücrelerinde %70 azalma görüldüğü gibi yeni sinir hücrelerinin oluşumu da yavaşlamıştır.

Araştırmacılardan Daniele Bottai, İtalyan haber ajansı Ansa’ya yaptığı açıklamalarda;  "Farelerin arka bacaklarını hareket ettirmemesinin, beyin sağlığı için kritik önemde olan subventriküler bölgede yeni sinir hücrelerinin oluşumu sürecini nasıl etkilediğini analiz ettik" dedi.

Bottai, beynin bu bölgesinin, sinir kök hücrelerinin yeni sinir hücrelerine dönüştüğü alan olduğunu ve bu yüzden sağlıklı bir beyin yapısı için kilit önemde olduğunu vurguladı.

Bottai, araştırmada elde ettikleri bulguların tekerlekli sandalye kullananlar ve uzaya giden astronotlar gibi bacak hareketliliği kısıtlı kişilerin beyin sağlığını korumaya yönelik önleyici tedavilerin geliştirilmesine katkıda bulunabileceğini belirtti.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: BBC

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ