Hurma: Ramazan Sofralarının Vazgeçilmesi Nadide Meyve

Hurma, ramazan sofralarını düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen mucizevi bir besindir. Dünyada çok kullanılmaktadır ve ramazan dışında da günde bir tane tüketmek dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı için önemlidir.

Hurma, ramazan sofralarını düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen mucizevi bir besindir. Dünyada çok kullanılmaktadır ve ramazan dışında da günde bir tane tüketmek dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı için önemlidir.

Yaklaşık sekiz bin yıl öncesine kadar bilinen hurma, çok güçlü bir antioksidan ve hücre yenileyicidir. Anavatanı Arap ülkelerinde kanser vakalarının düşük olması, hurmanın fazla olması ve tüketilmesi ile ilişkilendirilmektedir.

Hurmanın yetiştiği bölgelere göre farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Hurma Çeşitleri

Hurmanın Besin Değerleri

Hurma, çeşitli vitamin ve minerallerin kaliteli bir kaynağıdır. Enerji, şeker ve lif deposudur. Kalsiyum, demir, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko gibi önemli minerallere ve Vitamin A, K,C, B1, B2,  tiamin, riboflavin, niasin folat açısından da zengindir.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Kanser Savaşçısı Hurma

Araştırmalar, abdominal kanser riskini ve etkisini azaltmada hurmalara dikkat çekmektedir. Çok fazla lif içermektedir. Aynı zamanda araştırmalarda, yüksek lif tüketiminin kanser hastalığına yakalanma riskini de azalttığı belirtilmektedir.

Hurma

Kabızlığı Önler

Hurmanın içeriğindeki çözülebilir lifler sayesinde bağırsak sistemine yardımcı olmaktadır.

Kalp Sağlığı ile ilgili hastalıkların riskini azaltır

Hurmanın içeriğindeki potasyum, felç ve diğer kalp ile ilgili hastalıkların riskini azaltmaktadır. Hurma sayesinde ayrıca LDL kolesterol seviyesinin düşürülmesi sonucu kalp krizi, kalp hastalıkları riskleri de otomatik olarak aza indirilmektedir.

Kemik Sağlığı ve Güçlenmesine Faydalı

Hurmanın içeriğinde bulunan selenyum, manganez, magnezyum gibi mineraller kemiklerin sağlığı ve güçlendirilmesi açısından önem taşır.

Kansızlık Düşmanı

Hurmanın içinde bulunan yüksek demir sayesinde kansızlık yani anemi hastalığı için önemlidir.

Hurma

Alerjiye faydalıdır.

Hurmanın içeriğindeki organik sülfür özellikle alerji konusunda önemlidir. 2002 yılında yapılan araştırmalarda organik sülfür bileşenleri, mevsimsel alerjilerde kişilerde olumlu etki yaratmıştır.

Sinir Sistemini Güçlendirir

Hurmanın içeriğindeki vitamin ve mineraller sinir sistemi sağlığı için önemlidir. Beyin aktivitesinin hızını ve aktivitesini de olumlu yönde geliştirir.

Göz Sağlığına Faydalıdır.

Hurmanın içeriğindeki A vitamini göz sağlığı için önemlidir. Gece körlüğünün kırsal bölgelerde tedavisinde, hurmanın yapraklarının macun haline getirilip göz çevresine sürülerek ya da ağız yoluyla tüketilerek çözüm üretilmektedir.

Enerji düzeyinize katkı sağlar.

Hurmada glikoz, fruktoz ve sukroz gibi doğal şekerler bulunur. Özellikle spor sonrası kaslarınız yorulduğunda enerjinizi yeniden kazanmak için hurma tüketebilirsiniz. Özellikle vücut geliştirme ile uğraşan kişilerin beslenme programlarına alması gereken bir besindir.

Çok fazla tüketildiğinde içindeki karbonhidrat ve şekerden dolayı kilo alımına sebep olur.

Hurmayı salatalarında, enerji barlarında, keklerde ve kurabiyelerde tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz...

Hurmanın sağlımıza faydaları ile ilgili aşağıdaki video da izleyebilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Ramazanlar!

 

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ