Diyet ve Beslenme

Hurma: Ramazan Sofralarının Vazgeçilmesi Nadide Meyve

Hurma, ramazan sofralarını düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen mucizevi bir besindir. Dünyada çok kullanılmaktadır ve ramazan dışında da günde bir tane tüketmek dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı için önemlidir.
18 Mayıs 2018,   0 Yorum
Hurma: Ramazan Sofralarının Vazgeçilmesi Nadide Meyve

Hurma, ramazan sofralarını düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen mucizevi bir besindir. Dünyada çok kullanılmaktadır ve ramazan dışında da günde bir tane tüketmek dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı için önemlidir.

Yaklaşık sekiz bin yıl öncesine kadar bilinen hurma, çok güçlü bir antioksidan ve hücre yenileyicidir. Anavatanı Arap ülkelerinde kanser vakalarının düşük olması, hurmanın fazla olması ve tüketilmesi ile ilişkilendirilmektedir.

Hurmanın yetiştiği bölgelere göre farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Hurma Çeşitleri

Hurmanın Besin Değerleri

Hurma, çeşitli vitamin ve minerallerin kaliteli bir kaynağıdır. Enerji, şeker ve lif deposudur. Kalsiyum, demir, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko gibi önemli minerallere ve Vitamin A, K,C, B1, B2,  tiamin, riboflavin, niasin folat açısından da zengindir.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Kanser

Araştırmalar, abdominal kanser riskini ve etkisini azaltmada hurmalara dikkat çekmektedir. Çok fazla lif içermektedir. Aynı zamanda araştırmalarda, yüksek lif tüketiminin kanser hastalığına yakalanma riskini de azalttığı belirtilmektedir.

Hurma

Kabızlık

Hurmanın içeriğindeki çözülebilir lifler sayesinde bağırsak sistemine yardımcı olmaktadır.

Kalp Sağlığı

Hurmanın içeriğindeki potasyum, felç ve diğer kalp ile ilgili hastalıkların riskini azaltmaktadır. Hurma sayesinde ayrıca LDL kolesterol seviyesinin düşürülmesi sonucu kalp krizi, kalp hastalıkları riskleri de otomatik olarak aza indirilmektedir.

Kemik Sağlığı

Hurmanın içeriğinde bulunan selenyum, manganez, magnezyum gibi mineraller kemiklerin sağlığı ve güçlendirilmesi açısından önem taşır.

Kansızlık

Hurmanın içinde bulunan yüksek demir sayesinde kansızlık yani anemi hastalığı için önemlidir.

Hurma

Alerji

Hurmanın içeriğindeki organik sülfür özellikle alerji konusunda önemlidir. 2002 yılında yapılan araştırmalarda organik sülfür bileşenleri, mevsimsel alerjilerde kişilerde olumlu etki yaratmıştır.

Sinir Sistemi Sağlığı

Hurmanın içeriğindeki vitamin ve mineraller sinir sistemi sağlığı için önemlidir. Beyin aktivitesinin hızını ve aktivitesini de olumlu yönde geliştirir.

Göz Sağlığı

Hurmanın içeriğindeki A vitamini göz sağlığı için önemlidir. Gece körlüğünün kırsal bölgelerde tedavisinde, hurmanın yapraklarının macun haline getirilip göz çevresine sürülerek ya da ağız yoluyla tüketilerek çözüm üretilmektedir.

Enerji

Hurmada glikoz, fruktoz ve sukroz gibi doğal şekerler bulunur. Özellikle spor sonrası kaslarınız yorulduğunda enerjinizi yeniden kazanmak için hurma tüketebilirsiniz. Özellikle vücut geliştirme ile uğraşan kişilerin beslenme programlarına alması gereken bir besindir.

Çok fazla tüketildiğinde içindeki karbonhidrat ve şekerden dolayı kilo alımına sebep olur.

Hurmayı salatalarında, enerji barlarında, keklerde ve kurabiyelerde tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz...

Arda’nın Mutfağı’ndan çok severek hazırlayıp tükettiğim sağlıklı, şekersiz, unsuz “Yulaflı Hurmalı Kurabiye” tarifini de aşağıya bırakıyorum:

Bol Sporlu ve Sağlıklı Ramazanlar!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın